Protokół Nr 23/17 posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 stycznia 2017r.

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Chmielewski Grzegorz – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
  2. Imiłkowska Małgorzata – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu
  3. Karolewska Iwona – Sekretarz Powiatu Świeckiego
  4. Kasica Karolina – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
  5. Koszowski Franciszek – Starosta Świecki
  6. Semrau Zbigniew – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu
  7. Studzińska Barbara – Wicestarosta Powiatu
  8. Szydłowska Bożena – Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu
  9. Trybuła Katarzyna – Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu
  10. Walczak Piotr – radca prawny w Biurze Prawnym Starostwa Powiatowego w Świeciu
  11. Woźniak Dariusz – Skarbnik Powiatu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Pani Beata Sternal-Wolańczyk, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające obradować i przedstawiła proponowany porządek posiedzenia:

  1. Informacja na temat realizacji zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych za 2016 rok na terenie Powiatu Świeckiego.
  2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  3. Sprawy bieżące.

 Do pkt. 1

 Pani Małgorzata Imiłkowska przedstawiła Informacja na temat realizacji zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych za 2016 rok na terenie Powiatu Świeckiego (Informacja – w załączeniu do protokołu).

 Do Informacji  merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.

 Pani Karolina Kasica przedstawiła Informacja na temat realizacji zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych za 2016 rok na terenie Powiatu Świeckiego (Informacja – w załączeniu do protokołu).

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy Dyrektor PUP posiada wiedzę na temat dalszego zatrudnienia osób będących na stażach.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że wskutek monitoringu zna dane o wszystkich osobach, nie wyszczególniając osób niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o projekty finansowane z EFS to w projekcie „Dla młodych” około 76% osób skierowanych ma zatrudnienie do 3 miesięcy po stażu.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała dlaczego wskaźnik ten nie wynosi 100%.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że mniejszy procent wynika z rezygnacji osób bezrobotnych ze staży. Pracodawy nie są zwalniani z obowiązku zatrudnieniowego. Jeśli odstępują, to grozi mu zwrot środków. W projekcie dla osób powyżej 30 roku życia ta efektywność jest jeszcze większa w przypadku osób niepełnosprawnych bo aż 92%. Natomiast czy powyżej 3 mscy są zatrudniani to będzie jeszcze ewentualnie do sprawdzenia.

Do pkt. 2

 Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Świeckiego za rok 2016 (Sprawozdanie – w załączeniu do protokołu). Na prośbę Starosty Powiatu poinformował, że podejmowane są działania w sprawie ptasiej grypy i afrykańskiego pomoru świń. Poinformował o nałożonym obowiązku informowania o fakcie posiadania drobiu przez każdego obywatela kraju. Aby mieszkańcy poważnie podeszli do sprawy jeździł osobiście z Powiatowym lekarzem Weterynarii po całym obszarze powiatu rozmawiając z wójtami i burmistrzami w tej sprawie. Temat obecnie jest realizowany w gminach.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała jak o zgłaszaniu ma się dowiedzieć ktoś, kto posiada kury na działce.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że taka osoba dowie się o obowiązku poprzez kurendę, która jest powszechnie przyjętym sposobem przekazywania informacji na wsiach.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk dodała, że chodzi jej o działki rekreacyjne w Świeciu.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że jeśli działka znajduje się na terenie sołectwa Świecie to taka kurenda też powinna na te działki trafić.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy Kierownik sprawdzał, aby takie informacje były na tablicach ogłoszeń działek rekreacyjnych w Świeciu.

Pan Zbigniew Semrau zaprzeczył. Zaznaczył, że ten obowiązek spoczywa na powiatowym lekarzu weterynarii. Na dotarcie informacji z kurendy do mieszkańców wpływu nie mamy, nikt nie będzie bowiem jeździł od domu do domu i to sprawdzał. Minister Rolnictwa przewidział kary za niezgłoszenie od pół do dwukrotności średniej krajowej za 2016 rok.

Pan Franciszek Koszowski zauważył, że mniejsze zagrożenie jest w przypadku kilku sztuk kur trzymanych w zamknięciu na działce rekreacyjnej.

Pan Zbigniew Semrau zaznaczył, że ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi. Jeśli zaś chodzi o afrykański pomór świń to poinformował, że weterynarze przewidują iż pojawi się na naszym terenie w 2018 roku. Wynika to z tego, że do niedawna dziki zarażone padały, a obecnie część się uodporniła.

Pani Iwona Karolewska przedstawiła Informacja na temat realizacji uchwał Rady Powiatu Świeckiego za II półrocze 2016 r. (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 stycznia 2016r.).

Pan Franciszek Koszowski odnośnie podpisania umowy partnerskiej z Powiatem Jarosławski poinformował, że zgodził się na przełożenie wizyty ze stycznia ze względu na bezpieczny dojazd rady Powiatu Jarosławskiego. Ponadto powiadomił, że ustalone zostały zasady finansowania tych wizyt. Jeśli radni z Jarosławia przyjadą do nas to opłacą transport i hotel, a my poczęstunek i na odwrót. Odnośnie wymiany młodzieży powiedział, że Powiat Jarosławski poniesie koszty dojazdu uczniów a nasz je ugości i na odwrót. Rozmawiał z Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych do którego przynależy internat ze stołówką o tym, że tam mogłaby zostać zakwaterowana młodzież z Powiatu Jarosławskiego. Można także zrobić wizyty przedsiębiorców. Kończąc podkreślił, że chodzi o wspólną sesję dwóch rad powiatu podczas której zostanie podpisana umowa partnerska. Rada Powiatu Jarosławskiego liczy 25 osób, a przyjedzie tyle jej członków aby spełnić wymogi formalne przeprowadzenia obrad, a więc quorum. Potem będzie można się spotkać wspólnie na obiedzie czy kolacji.

 Pani Karolina Kasica przedstawiła Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w 2016 r. (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 stycznia 2016r.).

Pan Piotr Szewczuk zapytał czy osoby będące w zasobach PUP mogą podjąć pracę. Pytanie wynika z tego, że obecnie jest problem z pozyskaniem pracownika. Bardzo dużo zakładów pracy zatrudnia obcokrajowców. Należy zadać pytanie z czego to wynika, czy z braków w zasobach czy ze względów ekonomicznych.

 Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że definicja ustawowa osoby bezrobotnej mówi, że jest to osoba chętna i gotowa do podjęcia pracy. Patrząc na samą definicję, to 3500 osób powinno być takich, które z dnia na dzień byłyby gotowe do podjęcia zatrudnienia. Do tego trzeba zróżnicować to co zmieniła nowelizacja ustawy z 2014 roku, czyli profilowanie pomocy, które ustalane jest w momencie rejestracji. Są trzy profile pomocy. Pierwszy i drugi dotyczy osób, które rzeczywiście mogą i powinny pójść do pracy,  pierwszy – od razu, bo może korzystać z pośrednictwa pracy, drugi – może teoretycznie iść do pracy, ale być może potrzebuje wsparcia subsydiowanego bądź innych form pomocy. W trzecim profilu natomiast są osoby, którym nawet z mocy ustawy nie są przewidziane formy pomocy takie jak oferty pracy czy najbardziej aktywne formy subsydiowane – staże czy prace interwencyjne. Im mamy pomagać na przykład poprzez program aktywizacji i integracji czyli stopniowe doprowadzanie do zatrudnienia i przywracanie zdolności funkcjonowania na rynku pracy.

Pan Piotr Szewczuk zapytał o liczbę osób w 3 profilu.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że w ostatnim okresie nieco zmniejszyła się ta liczba, aczkolwiek jest ich około 750. Należą oni do grup problemowych a więc długotrwale bezrobotni, bez kwalifikacji i przygotowania zawodowego i z niskim wykształceniem.

Pan Piotr Szewczuk zaznaczył, że są zakłady pracy, które mogłyby zatrudnić takie osoby ale nikt się nie zgłosił. Z tego co wie, pracownikom oferowano nawet dowóz do zakładu.

 Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że część z tych wszystkich osób działa w tzw. szarej strefie. Są też takie, które będąc w drugim profilu nie chcą podjąć pracy, oraz takie które nie spełniają oczekiwań pracodawcy. Problem jest bardzo złożony i systemowy.

Pan Piotr Szewczuk powiedział, że obecna sytuacja wygląda w ten sposób, że nawet do najprostszych prac trudno jest zatrudnić pracownika, co wynika z wysokiego poziomu zasiłku w porównaniu do najniższego wynagrodzenia.

 Pan Szczepan Nowakowski stwierdził, że obecna sytuacja na rynku pracy wynika głównie z aspektu ekonomicznego. Pracownicy nie chcą pracować za niskie wynagrodzenie, nie wiadomo jaką mieliby wykonywać najprostszą pracę. Pracodawcom łatwiej zatrudnić obcokrajowców za niskie wynagrodzenie, bo oni się na to zgodzą. Pracodawcy w końcu muszą zrozumieć, że pracownika należy wynagradzać odpowiednio i stosownie do kwalifikacji.

Pani Karolina Kasica powiedziała, że kiedyś standardem było, że wszystkie oferty pracy trafiające do PUP miały w ofercie najniższe wynagrodzenie. Obecnie sytuacja rzeczywiście się różnicuje. Zawody deficytowe są lepiej wynagradzane. Za przykład podała kierowców i spawaczy. Przyznała rację, że w momencie gdy pojawił się problem na rynku pracy, pracodawcy nie szli w kierunku podnoszenia płac, tylko zatrudnienia obcokrajowca który gotowy był pracować za niższe wynagrodzenie. Z ostatnich rozmów z lokalnymi przedsiębiorcami zatrudniającymi obywateli Ukrainy wynika, że oni już też widzą deficyty na rynku i zaczynają dyktować warunki płacowe. Uważa, że płace będą w większym lub mniejszym stopniu się w końcu zmieniać.

Pan Andrzej Łażewski uważa, że jest raczej mowa o pracownikach z Ukrainy z kwalifikacjami, bo tych bez przygotowania jest dużo chętnych do pracy.

Pani Karolina Kasica zgodziła się z tym, że problem wynika z faktu niewielkiej różnicy między wsparciem jakie można uzyskać nie pracując, a najniższym wynagrodzeniem. Ludzie kalkulują i podejmują z ich punktu widzenia racjonalne decyzje.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała o procent osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że 5,97%.  Gdyby to jeszcze zróżnicować ze względu na kategorie wiekowe, to odsetek młodych osób byłby wyższy niż ten ogólny.

Pan Andrzej Łażewski przyznał, że dużo ludzi pracuje w szarej strefie.

Pan Franciszek Koszowski przyznał, że to wynika ze zbyt wysokich obciążeń finansowych spoczywających na pracodawcach.

Pan Szczepan Nowakowski dodał, że duży odsetek Polaków wyjeżdża do pracy za granicę, bo będąc fachowcami nie chcą tu zarabiać najniższego wynagrodzenia.

Pan Piotr Szewczuk wskazał na sytuację kiedy Urząd Pracy z Chełmna dzwonił do niego czy jest zainteresowany przyjęciem na staż osoby z tamtego rejonu. Przyznał, że sporo osób z powiatu chełmińskiego czy bydgoskiego takie staże w powiecie świeckim odbywało. Natomiast nie spotkał się z sytuacją aby takie praktyki były stosowane w świeckim urzędzie pracy.

Pani Karolina Kasica powiedziała, że być może wynika to z faktu, że we wspominanych urzędach pracy zostają środki na staże. W PUP w Świeciu jest tak, że w momencie ogłoszenia naboru jest więcej wniosków niż miejsc. Na stwierdzenie radnego Nowakowskiego, że w styczniu nastąpi nieco wzrost bezrobocia stwierdziła, że to wynika z wahań sezonowych.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał o procent bezrobotnych z wykształceniem – ślusarz, spawacz, mechanik itp.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że są to raczej zawody deficytowe. Trzeba pamiętać, że na potrzeby statystyki zalicza się osoby bezrobotne mające zawód jeśli mają kwalifikacje potwierdzone świadectwem ukończenia szkoły bądź kursu ale jednocześnie jeśli mają doświadczenie zawodowe w danym zawodzie, dłuższe niż 6 mscy. Dla przykładu podała 60letnią osobę bezrobotną w zawodzie spawacza pracująca w zawodzie przez 7 mscy w wieku 20stu lat która zostanie ujęta w statystyce jako bezrobotny w tym zawodzie. W takim przypadku dyskusyjne wydaje się czy posiada ona jakiekolwiek umiejętności.

Pan Szczepan Nowakowski poprosił o zestawienie dotyczące osób będących na stażu i zatrudnionych po jego zakończeniu.

Pani Karolina Kasica powiedziała, że PUP monitoruje jedynie trzy miesiące, podczas których osoba po stażu musi być zatrudniona.

Pan Szczepan Nowakowski przyznał, że środki na staż pochodzą z funduszu pracy, a po jego zakończeniu pracodawcy nie zatrudniają, bo kończy się zewnętrzne finansowanie miejsca pracy.

Pani Karolina Kasica zgodziła się z przedmówcą ale zwróciła uwagę, że staż jest instrumentem pomocowym nie dla pracodawców, ale osób bezrobotnych.  Definicja ustawowa stanowi, że staż jest realizowany w celu nabywania nowych umiejętności zawodowych i wykonywania zawodu.

Pan Szczepan Nowakowski przyznał, że po stażu bezrobotny zostaje z niczym, bo nie ma nawet zasiłku dla bezrobotnych.

Pani Karolina Kasica powiedziała, że rozumie, że wszystkie zadania realizowane przez PUP mają swoje plusy i minusy. Nie chciałaby, aby dewaluować staży i mówić ze to same problemy. Jest to wartość dodana dla bezrobotnych. Dyskutować można o efektywności zatrudnieniowej i chciałoby się aby była większa. Ale na pewno są sytuacje, że osoby odbywające staż są zatrudniani tylko na 3 msce, ale są i takie osoby, które zyskują zatrudnienie na czas nieokreślony, jeśli nie u tego pracodawcy gdzie odbywały staż to u innego.

Pan Piotr Szewczuk dla przykładu tego o czym mówiła p. Dyrektor podał osoby będące na stażu administracyjnym w Straży Pożarnej, które po jego zakończeniu zostały zatrudnione jako strażacy.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że osoba po odbyciu stażu ma większe szanse na rynku pracy, niż osoba od razu po szkole.

Pan Andrzej Łażewski przyznał, że korzyści ze stażu płyną także do pracodawcy, ponieważ dzięki niemu może on lepiej poznać osobę, jej predyspozycje i podejście do pracy.

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały nr XXII/127/16 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 30 listopada 2016 roku w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2017 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 17 stycznia 2017r.).

Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.

 Pani Barbara Studzińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 17 stycznia 2017r.).

 Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy w związku z reformą edukacji istnieje obawa o miejsca pracy nauczycieli.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała przecząco. Zmiana będzie polegać jedynie na zmianie nazw szkół.

 Następnie dyskutowano o planach powstania niepublicznej szkoły zawodowej w gminie Jeżewo i zagrożeniu niższego z tego względu naboru do publicznych szkół powiatowych.

 Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 stycznia 2017r.).

 Pan Piotr Szewczuk zapytał o środki na budowę nowej remizy strażackiej w Świeciu.

 Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że w roku 2017 zostaną wydane na ten cel środki w wysokości 800.000 zł. Jeśli chodzi o pozostałe pieniądze, jesteśmy uzależnieni od dotacji od Wojewody.

Pan Piotr Szewczuk zapytał czy w związku z budową remizy jest planowana przebudowa drogi w kierunku ulicy Wojska Polskiego.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział przecząco, ale dodał, że uruchomienie remizy nastąpi prawdopodobnie w latach 2019-2020, więc póki co nie trzeba się tym martwić. Trwają rozmowy z Burmistrzem Świecia i z jego strony deklaracja przeznaczenia 50% środków na ten cel.

 Pani Beata Sternal-Wolańczyk odnośnie projektu uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Świeckiego (Projekt uchwały – w załączeniu do protokołu) poinformowała, że  Komisja Rewizyjna podczas długotrwałych i trudnych pięciu posiedzeń zapoznawała się z dużą ilością dokumentów w tej sprawie. Przyznała, że było trudne z tego względu, że członkowie Komisji nie są specjalistami w dziedzinach których dotyczyła skarga. Uzasadnienie tego zostało podzielone na dwie części. Komisja zapoznała się na posiedzeniu powtórnie ze skargą, porozmawiała z państwem E.S. Kujawa, którzy przedstawiali swoje zdanie i próbowali przedstawić cały szereg swoich dokumentów. Przyznała, że Komisja nie może sprawdzić ich wiarygodność, aczkolwiek p. Kujawa przytaczała pewne dokumenty, które Komisja powinna zgłębić, po czym rzeczywiście o nie proszono. Następnie na kolejnych posiedzeniach z niektórymi z nich się zapoznani. Niektóre uznano za zbędne dla rozpatrzenia skargi np. zapoznawano się z dokumentacją budynku przy innej ulicy, czy dziennikami budów (Pani Kujawa widziała z tym związek). Ta sprawa ma tyle wątków, że za każdym razem gdy skarga była zgłębiana, odkrywany był kolejny. Dlatego Komisja skupiła się na tym, czy Starosta rozpatrzył poprzednią skargę właściwie. Ponadto zapoznano się z wyjaśnieniami Starosty w jaki sposób rozpatrzył skargę poprzednią, dokumentami przywołanymi w skardze oraz wyjaśnieniami Kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa. Zarzutów było mnóstwo w skardze i te które Komisja wychwyciła w ogóle się nie potwierdziły. Stąd Komisja rekomenduje Radzie Powiatu uznanie skargi za bezzasadną. Kończąc poinformowała, że radny Jarosław Pająkowski na najbliższej sesji Rady Powiatu przedstawi także plan zagospodarowania przestrzennego oraz, że można także zadawać pytania radcy prawnemu Panu Piotrowi Walczakowi, który uczestniczył w posiedzeniach Komisji.

 Pan Piotr Szewczuk zapytał dlaczego skarżący tak bardzo atakują Wicestarostę Powiatu. Nie ma w ogóle mowy o ówczesnej Staroście Powiatu.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk dodała, że skarżący zarzucili jakoby urząd nie prowadził z nimi korespondencji czy niewłaściwie się z nimi komunikował. Tymczasem Kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa przedstawiła Komisji szereg dokumentów gdzie widać, że na każde ich pismo była ze strony urzędu odpowiedź w ciągu dwóch tygodni. Sprawa się cały czas rozwijała. Potem zostało to oddane innemu urzędowi. Nie ma pewności czy w momencie ukarania Wicestarosty nie wpłynęłaby kolejna skarga.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że atak w jej kierunku prawdopodobnie wynika z faktu podpisania przez nią decyzji o pozwoleniu na budowę. Jeśli chodzi o bezpośrednie relacje ze skarżącymi poinformowała, że było ich bardzo mało. Kilkukrotne spotkania na samym początku były zawsze bardzo grzeczne i uprzejme z obu stron. Aczkolwiek na pierwszym spotkaniu, gdy nie było jeszcze mowy o decyzji a o problemach z domem, gdy doradziła sprawę w sądzie, usłyszała, że nie ma prawa ich pouczać. Poinformowała wówczas, że nie poucza, jedynie mówi co by zrobiła na ich miejscu.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk przypomniała, że decyzja o pozwoleniu na budowę uznana została za wadliwą, ale jej wydanie nie miało do końca związku z tym, że dom miał usterki.

Pani Barbara Studzińska stwierdziła, że jeśli chodzi o decyzję administracyjną skarżący osiągnęli już wszystko, bo została ona uchylona. Państwo Gawrońscy mogliby zamieszkać w tym domu, gdyby chcieli teraz załatwić sprawy formalne. Wicestarosta nie ma sobie nic do zarzucenia, wręcz to ona obecnie czuje się osobą pokrzywdzoną.

Pan Grzegorz Chmielewski mówiąc o spotkaniach z p. Kujawa na dyżurach, powiedział, że wówczas przyznał im rację, że sprawa jest trudna, zawiła, przewlekła i uciążliwa. Bardzo podziękował Komisji Rewizyjnej za pracę. Zaapelował o zakończenie dyskusji „co by było gdyby”, bo Starostwo przecież tego budynku nie budowało, i skupienie się na tym czy Starosta zbadał skargę na Wicestarostę właściwie czy nie. Z tego co słyszał po pierwszych posiedzeniach skarżący chwalili Komisję Rewizyjną. Kończąc poinformował o piśmie, które złożyli skarżący w sprawie dokumentów będących przedmiotem obrad Komisji.

Do pkt. 3

 Pani Beata Sternal-Wolańczyk poinformowała, że na najbliższej sesji Rady Powiatu Świeckiego przedstawi Informację o działalności Komisji za II półrocze 2016 roku. Następnie przedstawiła odpowiedź Prezesa Sądu Rejonowego w Świeciu na wniosek Komisji z dnia 25.11.2016r. dotyczący przekazywania nawiązek na cele statutowe organizacji społecznych działających na terenie Powiatu Świeckiego (Pismo – w załączeniu do protokołu).

 Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji

(Beata Sternal-Wolańczyk)

 

 

 

Informacje

Rejestr zmian