Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
2. Pani Karolina Gapska-Kostrzewa- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
3. Pani Iwona Karolewska– Sekretarz Powiatu Świeckiego,
4. Pani Karolina Kasica– Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu,
5. Pan Franciszek Koszowski– Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
6. Pani Barbara Studzińska– Starosta Powiatu Świeckiego,
7. Pani Magdalena Studzińska– Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
8. Pani Marta Suchomska– Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
9. Pan Dariusz Woźniak– Skarbnik Powiatu Świeckiego.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad:
1. Podsumowanie realizacji zadań z zakresu kultury, sportu i turystyki za 2022 rok.
2. Przyjęcie kalendarza imprez kulturalno-sportowych dofinasowanych bądź organizowanych przez Powiat.
3. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
4. Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pani Iwona Karolewska poinformowała, iż temat szczegółowo omówią pracownicy Wydziału Współpracy i Zamówień Publicznych: Pani Magdalena Studzińska, która przedstawi obszar organizacji pozarządowych oraz Pani Marta Suchomska, która przybliży pozostałą działalność z zakresu kultury, sportu i turystyki.
Pani Magdalena Studzińska przedstawiła materiał pn. „Podsumowanie realizacji zadań z zakresu kultury, sportu i turystyki za rok 2022”, który stanowi załącznik do protokołu. W swoim wystąpieniu skupiła uwagę na środkach przekazanych przez Powiat w 2022 roku w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Pani Stanisława Kuffel opierając się na przekazanych informacjach zapytała, czy przyjęty budżet jest wystarczający do zrealizowania założeń z zakresu promocji, kultury, sportu i turystyki.
Pani Iwona Karolewska, jeżeli chodzi o obszar organizacji pozarządowych wyjaśniła, że każdego roku, przygotowując program współpracy przeprowadzane są konsultacje społeczne. Do każdej organizacji, która jest aktywna na naszym terenie wysyłane są maile, jak również zamieszczane są informacje na stronach internetowych. Dodatkowo raz w roku zapraszani są oni na spotkania i szkolenia, aby dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby. Wnioski, które zostały złożone w ramach konsultacji dot. jedynie braku środków finansowych. Zaznaczyła, że niektóre organizacje są w stanie działać tylko dzięki dofinansowaniu, np. rehabilitacja kobiet po amputacji piersi, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, niewidzialna rehabilitacja dla osób niewidomych i niedowidzących. Stawki utrzymywane są na tym samym poziomie od ok. dekady, ale ceny wzrosły wielokrotnie. Zwróciła również uwagę, iż Powiat może, ale nie musi przekazywać środków, ponieważ zadaniem Powiatu jest ochrona i promocja zdrowia a nie zapewnienie turnusu, ale wynika to z chęci wspierania tych organizacji. Następnie przechodząc do zadań kulturalnych i sportowych odparła, że w tym roku spłynęło wniosków na dofinansowanie różnych wydarzeń na kwotę 150 000 złotych, a pula jaka jest do dyspozycji wynosi 40 000 złotych. Odniosła się także do oceny Komisji Rady Powiatu Świeckiego co do sposobu rozliczania wydatkowania tych środków. Zdecydowano, iż skoro jest tak mało środków to pieniądze będą przekazywane na te imprezy, które mają najwięcej uczestników. Niestety przez to żadna mała szkoła ani mniejsze wydarzenie nie otrzymało wsparcia finansowego. Podsumowując powiedziała, że został wprowadzony regulamin i komisje, które opiniują zasadność realizacji danego zadania, dzięki czemu forma wyboru jest przejrzysta i sprawiedliwa.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, iż w ostatnich 2 latach sytuacja nieco się zmieniła ze względu na ilość wniosków (szczególnie od małych szkół) i brak lokalnych sponsorów. Sądzi, iż nie zmieni się ona w najbliższym czasie, co działa na niekorzyść organizacji.
Pan Franciszek Koszowski biorąc pod uwagę częstą krytykę tego typu działań przez radnych wskazał, iż nie da się zmierzyć korzyści z małych wydarzeń kulturalnych. Podkreśla, że choć nasz rynek jest biedny i brakuje środków na inwestycje, to na takie imprezy powinny się znaleźć fundusze, ponieważ mieszkańcy chcą się spotykać i wspólnie spędzać ze sobą czas.
Pani Marta Suchomska przedstawiła materiał „Podsumowanie realizacji zadań z zakresu kultury, sportu i turystyki za 2022 rok”, który stanowi załącznik do protokołu.
Pani Iwona Karolewska odnosząc się do wydarzenia „Mistrzynie w szkołach” powiedziała, że Urząd Marszałkowski zaprosił Powiat do jego współorganizacji. Główną ideą było zachęcenie uczennic szkół średnich do uprawiania sportu i uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Dodatkowo firma MONDI sfinansowała połowę kosztów.
Pani Marta Suchomska kontynuowała omawianie przygotowanego materiału.
Pan Waldemar Fura pozytywnie ocenił działalność w aspekcie promocji powiatu i współpracy z organizacjami pozarządowymi. Następnie, we wspólnym imieniu Komisji podziękował za zaangażowanie i profesjonalizm.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała pracownikom Starostwa za ich zaangażowanie w zadania, którymi się zajmują. Dodała, że ważnym elementem jest włączanie się mieszkańców gmin Powiatu Świeckiego i różnego rodzaju fundacji, stowarzyszeń czy organizacji. Ma to przełożenie na działania realizowane przez Powiat i ich odbiorców, a jako przykład podała Festiwal Smaku w Grucznie, na który przyjeżdżają mieszkańcy innych regionów. Uważa ponadto, że w ostatnim czasie zrobiono bardzo dużo w kierunku przekazania informacji o naszym małym regionie, również poza obszar powiatu, wskazując na wydarzenie „Mistrzynie w szkołach” z udziałem Otylii Jędrzejczak.
Pani Marta Suchomska dopowiedziała, że takie lekcje wychowania fizycznego odbywają się ok. 3-4 w roku. Zapewniła, że jest to naprawdę bardzo duże wydarzenie, o którym piszą gazety z różnych części Polski.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zasugerowała, że może mieć to przełożenie na turystów zachęconych do odwiedzenia naszego Powiatu. Podsumowując tą część posiedzenia w imieniu własnym, jak i członków Komisji podziękowała całemu zespołowi za pomysły, otwartość i współpracę. Następnie poprosiła o przestawienie założeń kalendarza imprez kulturalno-sportowych.
Do pkt. 2
Pani Marta Suchomska przedstawiła kalendarz imprez kulturalno-sportowych dofinansowanych bądź organizowanych przez Powiat Świecki, stanowiący załącznik do protokołu.
Pani Iwona Karolewska uzupełniła informację dot. organizacji 25-lecia Powiatu Świeckiego.
Pani Stanisława Kuffel powiedziała, że pomimo tego, iż wydarzeń jest sporo to mieszkańcy mało o nich wiedzą. Zaproponowała więc, aby informacje o imprezach i uroczystościach rozpropagować, np. w formie plakatów. Dzięki temu przyciągnęłyby one jeszcze większą ilość osób i uniknęlibyśmy opinii, że nic się nie dzieje w Powiecie. Wyraziła także rozczarowanie małym finansowaniem wydarzeń odbywających się w szkołach. Powracając do wcześniejszych wypowiedzi dot. negatywnych opinii w kwestii działalności z zakresu kultury i promocji zwróciła uwagę, że nie jest to łatwe.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyraziła opinię, iż rozpowszechnianie informacji o organizacji wydarzeń jest poniekąd zadaniem radnych, którzy powinni to robić choćby w swoich środowiskach, z których się wywodzą i zgodziła się z Panią Stanisławą Kuffel, że o pewnych rzeczach mieszkańcy nie wiedzą.
Pani Iwona Karolewska zgodziła się z przedmówczynią, iż utożsamianie się radnych z działaniami jest bardzo ważne. Wskazała, że w przypadku braku funduszy dla organizacji starają się pomóc w inny sposób, np. poprzez przygotowanie dokumentów czy stoiska. Co do słabego rozpowszechniania informacji przyznała rację mówiąc, że Powiat nie prowadzi praktycznie żadnej prasy papierowej, a osoby niekorzystające z komputerów są wykluczone informacyjnie. Przypominając o organizacji 20-lecia Powiatu Świeckiego powiedziała, że plakaty były rozwieszane zarówno w klatach schodowych, jak i parafiach, aby dotarło to do jak największej liczby osób. Wyjaśniła, że w ubiegłym roku spotkali się ze wszystkimi organizatorami wydarzeń na terenie gminy Świecie i stworzony został wspólny kalendarz imprez. Wspomniała również o cyklu spotkań „O zdrowiu przy kawie”, pokazie mody Kamili Froelke „Kociewska awangarda” i najbliższych planowanych wydarzeniach. Podsumowując poinformowała, iż z okazji Dnia Kociewia w Pelplinie brała udział w spotkaniu, na którym nastąpiła wymiana doświadczeń o regionalizmie.
Pan Waldemar Fura nawiązując do wypowiedzi Pani Stanisławy Kuffel zasugerował, aby informacje o kalendarzach imprez skierować do wójtów/burmistrzów, aby ci podjęli ten temat np. na radach sołeckich.
Pani Marta Suchomska powiedziała, że w okresie wakacyjnym prowadzi na Facebooku kalendarz wydarzeń weekendowy. Link do danego wpisu jest wysłany do bazy KGW, Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie i KPOT-u, dzięki czemu wydarzenia są promowane na wielu różnych stronach. Przypomniała, że niegdyś wydawany był kalendarz imprez w wersji papierowej, ale ze względu na duże koszty wydruku i małe zainteresowanie zrezygnowano z tego.
Pani Iwona Karolewska poinformowała o tegorocznych wydarzeniach, w których swój udział będzie miał Powiat Świecki.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, że gminy mają na swoich stronach kalendarze imprez, dlatego można byłoby wejść w porozumienie z wójtami/burmistrzami i dołączyć kalendarz imprez powiatowych.
Pani Marta Suchomska nawiązała do współpracy z gminami Powiatu Świeckiego z punktu widzenia wydarzeń kulturalnych i ich promocji.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazała, że warto przemyśleć pomysł wspólnego działania w tej kwestii.
Pani Iwona Karolewska wyraziła chęć na zorganizowanie spotkania z przedstawicielami każdej z gmin/ samorządu w celu opracowania zasad współpracy.
Do pkt. 3
Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego oraz zobowiązania się do ponoszenia kosztów kształcenia w oddziale przygotowania wojskowego (stanowi on załącznik do protokołu posiedzenia zarządu Powiatu z dnia 20.03.2023 r.).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poprosiła o podanie przybliżonego kosztu utworzenia takiego oddziału, biorąc pod uwagę m.in. kupno mundurów czy wyjazdy na obozy.
Pani Bożena Gaca-Zielińska odparła, że orientowali się w tej sprawie i szczegółowe kwestie określa specjalne rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Dyrektor, po rozmowach ze szkołą w Chełmnie wycenił utworzenie oddziału na kwotę 80 000 złotych na pierwszy rok działalności. Kolejne rozporządzenie zakłada, iż zrekrutowanie min. 22 uczniów daje możliwość wystąpienia o dotację na wyposażenie w wysokości 80%. W kwestii wyjazdów i innych kosztów związanych z działalnością oddziału wskazała, że szkoła ponosi je już teraz w związku z prowadzeniem klas o profilu mundurowym. Podsumowując uznała, iż największe koszty mogą dotyczyć munduru i pierwszego wyposażenia.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, że zadała takie pytanie ponieważ niektórzy z radnych mogą być zainteresowani tą kwestią.
Pan Waldemar Fura powiedział, iż informacje przedstawione przez Panią Dyrektor wskazują na problem, jaki pojawia się w momencie utworzenia nowej klasy, a jakim jest kosztowność takiego działania. Uważa, że pomysł utworzenia oddziału wojskowego jest bardzo dobry, a dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania dofinansowania.
Pani Bożena Gaca-Zielińska uzupełniła, że Dyrektor szkoły otrzymał pismo z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Grudziądzu, które wręcz namawia na utworzenie tego oddziału. Dodatkowo jest duże zainteresowanie ze strony powiatów, z którymi współpracujemy.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska popiera ten pomysł ze względu na to, że w Polsce nie ma czynnej służby wojskowej, a biorąc pod uwagę obecną sytuację na świecie i powiązanie kierunku z logistyką jest to jak najbardziej zasadne.
Pan Dariusz Woźniak zwrócił uwagę, że koszty w pewnym stopniu wzrosną, ale pojawi się nowe źródło finansowania, którego do tej pory nie było. W jego przekonaniu rentowność tego przedsięwzięcia wzrośnie, gdyż w chwili obecnej nie ma dodatkowego dofinansowania z MON-u, a po utworzeniu klasy takowe będzie.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przyznała rację przedmówcy.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa oraz Pani Karolina Kasica przedstawiły projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2023 roku (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 09.03.2023 r.).
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Pani Karolina Kasica przedstawiła „Informację o sytuacji na rynku pracy w powiecie świeckim” oraz omówiła sprawozdanie z realizacji programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2022-2025 (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej z dn. 14.03.2023 r.).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska oceniła, że materiał ten jest bardzo obszerny i przejrzysty, a każdy z członków Komisji otrzymał go na skrzynkę mailową. Na jego podstawie stwierdziła, że nadal największe bezrobocie panuje na terenach wiejskich.
Pani Karolina Kasica wytłumaczyła, że z jednej strony wynika to z tego, iż mieszkańcom Świecia prawdopodobnie łatwiej jest podjąć zatrudnienie. Inną przyczyną takiego zjawiska jest specyfika geograficzna Powiatu- jest dużo miejscowości wiejskich i tylko 3 miasta.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że powodem jest słaba komunikacja oraz duże oddalenie miejscowości od środowisk, w których jest praca.
Pani Karolina Kasica wspomniała o dostępności rynku pracy w Grudziądzu.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uznała, że 6,5% bezrobocia nie jest dużym wskaźnikiem.
Pani Karolina Kasica dopowiedziała, że w niskim wskaźniku bezrobocia z Powiatem Świeckim konkurują tylko duże miasta, jak Bydgoszcz i Toruń. Jest natomiast świadoma, że te 2000 osób, które są bezrobotne trudno jest aktywizować zawodowo ze względu na bariery, od społecznych po psychologiczne. Dodatkowo status osoby bezrobotnej jest wciąż powiązany ze składką zdrowotną i śmiało można szacować, że 60% z 2000 osób są to osoby, które są zarejestrowane w Urzędzie Pracy nie dla pracy, a dla składki zdrowotnej. Podkreśliła, że osoby niepracujące/nieaktywne zawodowo są stratą dla gospodarki. Wyjaśniła, że przy niskiej stopie bezrobocia o faktycznej sytuacji na rynku pracy mówią wskaźniki aktywności zawodowej oraz wskaźniki zatrudnienia i w porównaniu z krajami europejskimi, tak jak w stopie bezrobocia jesteśmy liderem, tak we wskaźnikach dot. zatrudnienia jesteśmy raczej na dalszych miejscach. Dlatego też praca nad aktywizacją osób bezrobotnych jest wciąż ważnym elementem polityki państwa.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przygotowanie i przedstawienie materiału.
Pan Dariusz Woźniak przestawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:
1. zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023,
2. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023-2029
(stanowią one załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dn. 20.03.2023 r.)
Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Do pkt. 4
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biuro Rady
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
(Urszula Kempińska-Czerwińska)
Informacje
wytworzono: | data: 00:00 12.05.2023 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
wprowadzono: | data: 14:15, 28.06.2023 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
udostępniono: | data: 14:15, 28.06.2023 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
zmodyfikowano: | data: 14:15, 28.06.2023 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
osoba odpowiedzialna: | Iwona Karolewska | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |
Rejestr zmian
utworzono: | data: 14:15, 28.06.2023 | przez: Katarzyna Kwaśnik | Protokół nr 50/23 posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 24 marca 2023 r. |