Protokół nr 46/23 posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 15 lutego 2023 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu Komisji goście:

1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

2. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,

3. Pan Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

4. Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,

5. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,

6. Pani Katarzyna Trybuła- Główny Specjalista ds. Funduszy Unijnych w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu.

 

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki, Pan Brunon Han, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Planowane inwestycje drogowe. Analiza i stan zaawansowanie przetargów na realizacje zadań drogowych.

2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

3. Sprawy bieżące.

.

Do pkt. 2

Pani Katarzyna Trybuła omówiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2023 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.01.2023 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau omówił Sprawozdanie z funkcjonowania powiatowych przewozów użyteczności publicznej w 2022 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.02.2023 r.).

Pan Roman Witt zapytał, czy zmieniła się częstotliwość połączenia Chełmno-Świecie.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że zmniejszyła się: w 2022 roku było 11 kursów, w tej chwili jest 7.

Pan Andrzej Kowalski zadał pytanie, kto przeprowadza kontrole, ile jest ich w ciągu roku i jakie są wnioski z takich kontroli.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że osobiście przeprowadza kontrole wraz z pracownikiem. Co do wniosków pokontrolnych w niektórych miejscach stwierdzono brak rozkładów jazdy- wg wyjaśnień operatora osoby zrywają rozkłady i zabierają je ze sobą. Są również uwagi co do samego przebiegu trasy, ale jest to weryfikowane z operatorem na podstawie podania przez pasażerów konkretnej godziny i relacji.

Pan Andrzej Kowalski dopytał, czy jest dostępny numer na który można kontaktować się w razie uwag co do przewozów.

Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, iż podany jest numer do przedsiębiorstwa, w którym niezbędnych informacji udzielają pracownicy.

Pan Andrzej Kowalski zapytał, czy wyjaśniła się sprawa z kierowcą, który podczas jazdy zniszczył wiatę autobusową w Drozdowie.

Pan Zbigniew Semrau potwierdził, że miało miejsce takie zdarzenie, ale nie zna jego finału. Dodał, że z Powiatem kontaktował się kierownik bazy, ale ze względu na to, że przystanek był własnością miasta, został skierowany do Urzędu Miejskiego aby tam wyjaśnić tą kwestię.

Pani Angelika Macura poruszyła temat tzw. e-kart, które dołączane są do biletów i zapytała, czy są one obligatoryjne dla wszystkich uczniów.

Pan Zbigniew Semrau odparł, iż przedsiębiorstwo jest w pewnym sensie uzależnione od podmiotu, który te karty wytwarza i przekazuje na wniosek. Niestety są w tej kwestii duże opóźnienia w związku z czym nie ma fizycznej możliwości na ich wydanie. Wskazał również, że w przetargu określono wymóg, aby te karty były m.in. w celu uniknięcia ew. oszustw.

Pan Roman Witt zapytał, czy w związku z ograniczeniami na linii Chełmno-Świecie-Toruń odbyły się w tej sprawie konsultacje z Powiatem.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że otrzymaliśmy gotowy rozkład jazdy, bez jego wcześniejszej konsultacji.

Pan Roman Witt stwierdził, że dotychczas pasażerowie pozytywnie oceniali transport publiczny. Następnie poinformował o docierających od pasażerów sygnałach, iż niektóre autobusy jeżdżą puste, a autobus, który połączony jest z pociągiem przyjeżdża o 10 minut spóźniony, co zaburza ciągłość.

Pan Franciszek Koszowski twierdzi, że jeżeli jest to autobus na linii Toruń-Świecie to nie będzie on tak często jeździł jak nasz lokalny z Chełmna do Świecia.

Pan Roman Witt wskazał, że zdaje sobie z tego sprawę, ale należy brać pod uwagę godziny odjazdów tak, aby można było bez problemów dojeżdżać do szkoły/pracy i z powrotem. Powiedział, że być może przy okazji spotkania z Marszałkiem Województwa warto poruszyć ten temat.

Pan Zbigniew Semrau poinformował, że w tym roku organizowana będzie kampania informacyjna mająca na celu uświadomienie pasażerów o konieczności żądania wydania biletu, który jest dowodem np. w sytuacji podstawy do ubezpieczenia. Odwołując się do kolizji w Drozdowie, o której wspomniał Radny Pan Andrzej Kowalski powiedział, że w przypadku zawierania umowy na kilka lat można byłoby żądać kamery skierowanej na kierowcę i kasę biletową. Jeżeli wprowadzono by takie rozwiązanie w tym momencie byłoby ono bardzo kosztowne.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że w przypadku zawarcia wieloletniej umowy byłaby możliwość żądania usług na wyższym poziomie, a jeśli umowa zawierania jest na rok to te możliwości są ograniczone.

Pan Zbigniew Kapusta zapytał o całkowitą ilość przewiezionych pasażerów.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że w sumie przewieziono 490 433 pasażerów.

Pan Andrzej Kowalski skierował do Pana Wicestarosty prośbę, aby wziąć pod uwagę zawieranie umów długoletnich, dzięki czemu można wymagać lepszej jakości usług od operatora. Zwrócił uwagę, że umowa na rok nie zapewnia żadnych perspektyw poprawy bezpieczeństwa pasażerów.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że zdaje sobie z tego sprawę, ale jest to uwarunkowane funduszami przewozów autobusowych, które przekazuje Wojewoda.

Pan Zbigniew Semrau wskazał, że w bieżącym roku zabezpieczono zapisy m.in. dot. wymogu korzystania z pojazdów wyprodukowanych min. w 2009 roku. Z opinii pasażerów wynika, że rzeczywiście autobusy te wyglądają i sprawują się dobrze.

Pan Andrzej Kowalski zaznaczył, iż należałoby zastanowić się nad sytuacją operatora, który ma zabezpieczyć nowoczesny tabor, a tymczasem przegrywa on przetarg i zostaje z niczym. Należy zatem obrać odpowiedni kierunek działań tak, aby przewozy użyteczności publicznej były na jak najlepszym poziomie.

Pan Franciszek Koszowski przypomniał, iż planowano niegdyś podnieść kwotę za jeden wozokilometr, do czego ostatecznie nie doszło.

Pan Zbigniew Kapusta zaproponował, aby zwrócić uwagę Wojewodzie na zakres funkcjonowania przewozów autobusowych.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że Wojewoda zdaje sobie z tego sprawę. Niepodpisanie umowy sprawi, że zamknie bazę, a pozostałe linie, które nie są opłacalne będą likwidowane.

Pan Zbigniew Semrau zauważył, że fundusz gwarantuje korzystną stawkę.

Pan Franciszek Koszowski uważa, że rozwiązanie polegające na podziale kosztów przewozów autobusowych między Powiatem a gminami jest korzystne.

Pan Brunon Han odnosząc się do materiału zapytał, z czego wynikają dwie różne stawki.

Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, iż różnica w stawkach zależy przede wszystkim od długości tras i częstotliwości zatrzymywania się autobusów. Ponadto stawka wynika z wyliczeń operatora, który składał ofertę.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że różnice cenowe biorą się z przetargu i upewnił się, że w 2022 były dwa zadania.

Pan Zbigniew Semrau objaśnił, że było to podzielone na dwie części, co też jest w sprawozdaniu, a następnie wyjaśnił, czym było to spowodowane.

Pani Bożena Gaca-Zielińska omówiła sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w roku 2022, w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 31.01.2023 r.).

Pan Andrzej Kowalski podziękował za przejrzyście przygotowany materiał i poprosił o przedstawienie faktycznej sytuacji związanej z wynagrodzeniami nauczycieli.

Pani Bożena Gaca-Zielińska powiedziała, że wśród nauczycieli przeważają opinie o przemęczeniu i dużej ilości pracy w szkołach. Porównując wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego z wynagrodzeniem urzędnika z 20-letnim stażem pracy zauważyła, że pensja urzędnika będzie niższa. Zauważyła jednak, że praca nauczycieli i ich wynagrodzenia mają inny charakter.

Pan Andrzej Kowalski upewnił się, że sytuacja nie jest taka zła.

Pani Bożena Gaca-Zielińska potwierdziła przypuszczenia przedmówcy.

Pan Brunon Han zapytał, jaką pensję będzie otrzymywał nauczyciel poczatkujący, mający ok. 2 nadgodzin i czy zarobi 4000 złotych netto.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, że taki nauczyciel na chwilę obecną wyjściowo ma wynagrodzenie poniżej najniższej krajowej. Nie zostało wydane jeszcze rozporządzenie zmieniające podwyższenie tych pensji o 7,8%. Jeżeli to jest nauczyciel początkujący, nie ma on stażu pracy, Dyrektor rzadko kiedy przydziela mu większą liczbę nadgodzin, a dodatek motywacyjny wynosi maksymalnie 500 złotych.

Pan Brunon Han wskazał, że aby zostać nauczycielem początkującym należy posiadać wykształcenie wyższe, a do pracy w wojsku przyjmowane są osoby z niepełnym wykształceniem i zarabiają one więcej.

Pani Angelika Macura odnosząc się do wcześniejszych wypowiedzi przytoczyła kilka przykładów, kiedy to nauczyciele rezygnowali ze swojej pracy i otwierali np. gabinet logopedyczny czy podejmowali się pracy w korporacji. Nieprawdą jest, że praca nauczyciela trwa tylko 8 godzin w szkole- ma się wrażenie, że ciągle jest się w pracy, dochodzi do tego także coraz większa roszczeniowość rodziców i brak zrozumienia, a ilość zadań do wykonania negatywnie wpływa na nauczycieli.

Pan Andrzej Kowalski uważa, że wynika to z wielu rzeczy, m.in. ze skostniałego systemu szkolnictwa, który wymaga zmian. Jego zdaniem pedagodzy powinni być dobrze wynagradzani, ale stara się zrozumieć całą sytuację.

Pan Roman Witt odparł, iż temat wynagrodzeń poruszany był również na sesji Rady Powiatu z tym, że wtedy rozmawiano o urzędnikach. Uznał, że będzie brakowało młodych i wykształconych nauczycieli, którzy będą odchodzili do sektora prywatnego. Odnosząc się do poprzedniej wypowiedzi Pana Brunona Han powiedział, że w Starostwie Powiatowym niewielu pracowników zarabia 4000 złotych netto. Ponadto poruszył problem opuszczania przez uczniów terenu szkoły w czasie przerw i podjęcia w tej kwestii odpowiednich działań.

Pan Andrzej Kowalski odparł, że zmiana systemu oświaty jest potrzebna już dzisiaj.

 

Do pkt. 1

Pan Adam Meller przedstawił informację o planowanych inwestycjach drogowych, analizę i stan zaawansowania przetargów na realizację zadań drogowych (materiał stanowi załącznik do protokołu). W  tej części omówił zadanie nr 1 pn. „Budowa ciągu pieszo – rowerowego przy drodze powiatowej nr 1289C Świecie – Głogówko Królewskie”

Pan Andrzej Kowalski zapytał o rodzaj nawierzchni, jaka będzie zastosowana.

Pan Adam Meller wyjaśnił specyfikę tej drogi i okres, po którym powinna zostać przebudowana.  Powiedział, że zaplanowano wymianę metrowej części prawa pasa, jadąc w stronę Świecia, stabilizację oraz kruszywo klinowe, a całość trasy pokryje masa ścieralna.

Pan Andrzej Kowalski zapytał, czy ścieżka przebiegać będzie faktycznie wzdłuż drogi.

Pan Adam Meller odparł, że będzie ona znajdować się w pasie drogowym, szczegółowo wskazując na miejsce, w którym będzie przebiegać.

Pan Brunon Han zadał pytanie o planowany czas zakończenia inwestycji.

Pan Adam Meller powiedział, że poruszył tą kwestię w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w rejonie Świeckim- na dzień dzisiejszy jest tylko jeden termin wynikający z umowy i jest to czerwiec bieżącego roku. Dodał, że zależy, aby ścieżka rowerowa powstała do wakacji.

Pan Roman Witt z uwagi na zaplanowany bieg rycerski na początku maja zapytał, czy nie będzie on kolidował z pracami drogowymi.

Pan Adam Meller wskazał, iż bieg rycerski odbywa się jezdnią dlatego sądzi, że nie będzie trudności. Każdemu będzie zależało, aby roboty bitumiczne wykonać jak najszybciej i liczy, iż uda się zakończyć to zadanie we wskazanym terminie. Ponadto zdarzały się sytuacje, kiedy to organizowane były wyścigi kolarskie w trakcie trwania inwestycji drogowych.

Pan Andrzej Kowalski zadał pytanie dot. remontu drogi oraz zapytał, czy spodziewane się problemy w kwestii właścicieli działek.

Pan Adam Meller odpowiedział, że za każdym razem w inwestycji drogowej zachęca do wykonania technologii całej szerokości jezdni z wielu przyczyn, ale przede wszystkim ze względu na mniejsze koszty-w takim przypadku jest tylko jeden przejazd układarki całego taboru. Następnie szczegółowo wyjaśnił kwestie związane z takim rozwiązaniem. Odpowiadając na drugie pytanie zadane przez przedmówcę wskazał, iż zależy na spełnieniu oczekiwań mieszkańców. Planowana ścieżka rowerowa ma służyć przede wszystkim bezpieczeństwu, jak również wykorzystywana będzie w ruchu turystycznym. Dokonano podziałów zgodnie z intencjami mieszkańców, a dodatkowy pas między jezdnią a chodnikiem, czego jest zwolennikiem będzie zabezpieczeniem dla korzystających ze ścieżki. Następnie kontynuował analizę inwestycji drogowych, omawiając zadanie 2 przedstawianego materiału.

Pan Andrzej Kowalski powiedział, że najważniejsze jest, aby nie było w jezdni niepotrzebnych rzeczy, które można z niej usunąć.

Pan Adam Meller dopowiedział, że pora deszczowa wymaga budowy separatorów oraz studni i będą one częściowo w jezdni.

Pan Andrzej Kowalski zapytał, dlaczego nie jest robiony w całości projekt od ul. Świętopełka do ronda, tylko zadanie jest podzielone na dwie części i pierwsza kończy się przy ulicy za PKS.

Pan Adam Meller odpowiedział, że to wynika z kosztów położenia drogi. Powiat musiałby dołożyć  kilkaset tysięcy złotych, aby doprowadzić zadanie do końca.

Pan Andrzej Kowalski zapytał, czy na skrzyżowaniu przy OKSiR w Świeciu planowane jest rondo czy sygnalizacja świetlna.

Pan Adam Meller odpowiedział, że światła będą zlikwidowane.

Pan Roman Witt zapytał, czy wpłynęło dużo skarg na stan na ulicy Wojska Polskiego ze względu na wystające studzienki.

Pan Adam Meller odpowiedział, że raczej nie. Odniósł się do wcześniejszej wypowiedzi przedmówcy mówiąc, że najbardziej zapadnięte studzienki są w okolicach ul. Cukrowników. Dopowiedział, że ich remont odbędzie się w tym roku, ponieważ cały czas decyzja o tym, jaki odcinek drogi ma być remontowany ewoluowała.

Pan Roman Witt poruszył kwestię utrudnień przy Nowym Szpitalu.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że teren szpitala jest terenem wewnętrznym, którego ruchem zarządza właściciel lub zarządca. Starosta zaś zarządza ruchem na drogach lokalnych, dlatego ewentualnie można zapytać, czy organizacja ruchu przeszkadza pacjentom, ale w żadnym stopniu nie może niczego wymusić.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że udzielił odpowiedzi radnemu Panu Adamowi Knapikowi, który zadał takie pytanie Pani Staroście na ostatniej sesji. Po konsultacjach i rozmowach z ratownikami medycznymi i kierowcami pogotowia lekarze, pacjenci i kierowcy nie wnoszą żadnych uwag. Zwrócił uwagę, iż nie można ingerować na podstawie pojedynczych głosów, a ludzie muszą przyzwyczaić się do nowych okoliczności.

Pan Adam Meller dopowiedział, że ludzie boją się zmian.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że gdyby pojawiła sugestia od kierowców pogotowia, ratowników medycznych lub kierowców autobusów byłaby większa reakcja Starostwa na zaistniałą sytuację.  Dopowiedział, że większym problemem jest zakaz zatrzymywania się i postoju wokół głównego wejścia do szpitala i przy przejeździe.

Pan Roman Witt odniósł się do wypowiedzi mówiąc, że problem jest w tym, że za każdym razem w miejscu niedozwolonym staje ktoś inny i pouczanie w tej kwestii kierowców nie miałoby sensu.

Pan Franciszek Koszowski oznajmił, że zwrócono się w tej sprawie do pracownika administracyjnego szpitala o ustawienie znaku informującego o parkingu znajdującego się na tyłach szpitala.

Pan Brunon Han dopowiedział, że przy szpitalnym parkingu brakuje sensownego oznakowania.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że jest to wewnętrzna sprawa szpitala.

Pan Roman Witt dopowiedział, że z jego obserwacji wynika, iż parking z tyłu szpitala jest w dużej części zajęty.

Pan Franciszek Koszowski odnosząc się do pojawiających się pytań o dużą ilość miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych wskazał, że przelicza się je na liczbę łóżek w szpitalu.

Pan Brunon Han zadał dwa pytania:

1. Jak wygląda sytuacja ze zmieszczeniem się z rondami?

2. Czy w związku z tym, że inwestycja jest bardzo kosztowna będzie można ją podzielić na zadania?

Pan Adam Meller udzielił następujących odpowiedzi:

Ad. 1. Wyjaśnił, że za każdym razem w czasie przygotowania zadania projektant drogi musi zrobić tzw. szablony przejezdności- jest to symulacja przejazdu największego dopuszczalnego pojazdu przez dane skrzyżowanie. Samochód 18-sto metrowy musi wjechać w każdy wlot ronda i z tego wynikają pewne geometryczne układy. Szablony te wykonywane są w zasadzie na wszystkich skrzyżowaniach. Uważa, że rondo z przejezdną wyspą centralną jest dobrym rozwiązaniem, dodatkowo zależy na poprawieniu przepustowości i zmniejszeniu prędkości na skrzyżowaniu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów utrzymania sygnalizacji świetnej, które na dzień dzisiejszy wynoszą ok. 110 000 złotych rocznie.

Ad. 2. Odparł, że każde zadanie można etapować.

Pan Brunon Han objaśnił, że chodziło mu o to, czy geometria ronda np. na ulicy Wojska Polskiego, Mickiewicza czy Sinkiewicza zmieści się w terenie.

Pan Adam Meller wytłumaczył, że rondo będzie miało przejezdną wyspę i należy zmieścić się z prawoskrętem tak, aby nie musieć wycinać dwóch rosnących tam cisów. Następnie przeanalizował zadanie nr 3, 4 i 5 przygotowanego materiału.

Pan Józef Belt zadał pytanie do zadania nr 5- czy planowane jest całkowite zamknięcie ruchu?

Pan Adam Meller odpowiedział, że ta możliwość jest rozważana i wyjaśnił, że zamknięcie drogi jest możliwe tylko na czas układania nawierzchni bitumicznej. Kontynuował mówiąc, że jeżeli znajdzie się rozwiązanie i będzie taka możliwość, to zamknięcie całkowite drogi będzie tylko nas czas układania warstwy ścieralnej, ale decyzja w tej kwestii nie została jeszcze podjęta. W dalszej kolejności omówił zadania nr 6, 7, 8, oraz 9 sporządzonego materiału.

Pan Józef Belt powiedział, że mieszkańcy wsi Ostrowite chcieliby, aby powstał tam chodnik.

Pan Adam Meller odpowiedział, że gmina nie zabezpieczyła pieniędzy na chodnik. Wyjaśnił, że miejscowość jest rozciągnięta i żeby ten chodnik miał sens należałoby wybudować go na długości 2 km i to jest koszt 1 200 000 zł. Gmina Lniano poinformowała, że nie przekaże 600 tys. zł na taką inwestycję, dlatego zdecydowano się na remont. Dopowiedział, że ten chodnik zawsze można dobudować jeśli będzie dobra koniunktura i wola, a teraz najważniejszy jest remont jezdni i na tym należy się skupić.

Pan Brunon Han podziękował za materiały, które jak zawsze były przygotowane przejrzyście i starannie.

Pan Franciszek Koszowski poinformował, że w związku z remontem wiaduktu w Terespolu będzie objazd lokalny. Dlatego też został złożony wniosek do Wojewody na odbudowę tej drogi. Następnie przypomniał o założeniach programu drogowego i planowanych inwestycjach.

.

Do pkt. 3

Pan Roman Witt poruszył temat miejsc grupowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Przypomniał, iż w marcu wchodzi nowe rozporządzenie, a gmina Świecie wystosowała pismo do Wojewody, ponieważ dokument ten zawiera wiele znaków zapytania. Jego zdaniem Starostwo powinno zabezpieczyć się w podobny sposób. Pomimo posiadania wiedzy w tym temacie rozmowa telefoniczna i ustne przekazanie informacji nie jest wiążące.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że temat ten był analizowany zarówno z Panią Starostą jak i Kierownikiem Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego. Nowe rozporządzenie wprowadza kilka zmian, m.in. jest to zmiana umowy z obecnym wynajmującym, który będzie musiał egzekwować 50% kosztów i przedstawiać aktualną listę osób przebywających w wynajmowanym lokalu. Wskazał, że grupy, które nie kwalifikują się pod to rozporządzenie to osoby z małymi dziećmi (powyżej 3 dzieci), emeryci, renciści czy osoby z polskim orzeczeniem lekarskim o niepełnosprawności. Stąd coraz więcej uchodźców z Ukrainy rejestruje się w Urzędzie Pracy.

Pan Roman Witt dopowiedział, że w rozporządzeniu znajduje się niepokojący zapis który stanowi, iż z opłaty mogą być zwolnione osoby w ciężkiej sytuacji.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że nie da się tego sprecyzować.

Pan Roman Witt uważa, że w tej sprawie powinien wypowiedzieć się Wojewoda, jako najbardziej wysunięty urzędnik szczebla państwowego. Pojawia się coraz więcej wątpliwości, jak np. czy informacje o uchodźcach może zbierać osoba prowadząca działalność gospodarczą lub czy dostatecznym jest wyłączne zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy przez takie osoby. Ponadto brak jest wyjaśnień w sprawie zbierania danych, przetwarzania ich i gromadzenia i nie sprecyzowano pojęcia „ciężka sytuacja”.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że Wojewoda nie posiada wytycznych w tym zakresie.

Pan Roman Witt odparł, że w jego ocenie Wojewoda powinien odpowiedzieć, że nie posiada wiedzy w tym temacie.

Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę, iż jest uzgodnione z Panem Zbigniewem Semrau, że jeżeli pojawią wytyczne jak potraktować ten zapis, to będzie odpowiedź.

Pan Roman Witt uważa, że powinno zostać wysłane pismo do Wojewody z konkretnymi pytaniami tak, aby mieć udokumentowane odpowiedzi.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że pewne jest tylko to, iż wynajmujący będzie musiał prowadzić na bieżąco rejestr osób przebywających w lokalu.

Pan Roman Witt zastanawia się, kto będzie nadzorować osobę prowadząca taki biznes.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że w interesie tego, który prowadzi biznes jest, aby otrzymał on pieniądze.

Pan Roman Witt stwierdził, że największym problemem jest kwestia zakwalifikowania osób.

Pan Franciszek Koszowski wyraził opinię, że sporządzaniem rejestrów musiałaby się zająć odpowiedzialna osoba.

Pan Roman Witt uznał, kwalifikacja osób na podstawie testu jednokrotnego wyboru wydaje się prostą sprawą. Trudności pojawiają się w momencie, gdy należy odpowiedzieć na pytania otwarte lub wielokrotnego wyboru. Dodatkowo sformułowanie „ciężka sytuacja” nie jest jednoznaczne i nie jest wiadome, kto ma ją określić. Stwierdził, że państwo nie radzi sobie z tą sytuacją, a w interesie samorządu jest, aby zabezpieczyć się w tej kwestii, szczególnie w przypadku kontroli NIK.

Pan Brunon Han popiera zdanie przedmówcy, aby poprosić o uszczegółowienie zapisów.

Pan Franciszek Koszowski potwierdził, że zostanie wystosowane zapytanie.

Pan Roman Witt powiedział, że jest to zbyt poważna sprawa, aby móc załatwić ją „przez telefon”.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że problem tkwi w ochronie danych osobowych i ich egzekwowaniu.

Pan Roman Witt stwierdził, że spotkał się w tej sprawie z Wiceburmistrzem oraz przedstawicielami Starostwa i Urzędu Miejskiego. Jego pomysłem było przygotowanie testu, w którym osoba pod groźbą kary za składanie fałszywych oświadczeń powinna powiedzieć, czy otrzymuje pieniądze z Ukrainy lub czy jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy bądź poszukiwała pracy.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że składanie prawdziwego oświadczenia jest tylko odpowiedzialnością tego, który to podpisuje.

Pan Roman Witt wyjaśnił, że często odwiedza i sprawdza obiekty gminne, w których zakwaterowani są uchodźcy. Z rozmów wynika, że są oni w szarej strefie typowej dla pracy sezonowej czy w rolnictwie. Uważa, że pracując np. przy zbiorach owoców nie byli oni zarejestrowani w działalności gospodarczej, dlatego pojawiają się wątpliwości o ich aktywności zawodowej.

Pan Franciszek Koszowski wskazał na sytuację z właścicielem mieszkania wynajmowanego przez 30 Ukraińców, w której po 3 miesiącach połowa osób nie kwalifikuje się do dofinasowania. Pojawia się więc dylemat, co właściciel lokalu ma zrobić w takiej sytuacji.

Pan Roman Witt powiedział, że według niego państwo nie radzi sobie z tą sytuacją. Dodał, że z drugiej strony wynajmujący lokale często próbują wykorzystać taki stan rzeczy, a powinni zwrócić się do Wojewody o wyjaśnienie. Dodał, że będzie to problem, ponieważ takie osoby zejdą z tzw. 40 (były to osoby na kwaterach prywatnych) i zostaną skierowane do miejsc grupowego zakwaterowania, czyli tzw. 70.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że właściciele lokali zwracali się z tą sprawą i teraz należy czekać na odpowiedź.

Pan Roman Witt zasugerował, że nadal są grupy, które objęte są tzw. 40, choć ze względu na częste zmiany przepisów nie jest tego pewien. Następnie wyraził opinię, aby to Wojewoda zdecydował o dalszych losach osób Ukrainy.

Pan Andrzej Kowalski zwracając się do Pana Starosty przedstawił przykład sytuacji, w której osoba ze złamaną nogą miała umówić się po tygodniu na wizytę kontrolną. W przychodni natomiast poinformowano ją, że najbliższa wizyta możliwa jest dopiero za 3 miesiące. Zdaje sobie sprawę z sytuacji, jaka panuje w służbie zdrowia, ale jest to kolejny przypadek osoby, która zgłosiła taki problem. Zasugerował, że może warto zmienić procedury w szpitalu pod kątem porad długookresowych, dla osób po wypadkach, którzy muszą odbyć konsultację z ortopedą.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że Pani Starosta interweniowała w tej sprawie- z odpowiedzi Prezesa Nowego Szpitala wynika, że jest to przekłamanie.

Pan Andrzej Kowalski nie zgodził się z przedmówcą.

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że nie może tak być, że osoba która powinna mieć ściągnięty gips po 6 tygodniach ma się zgłosić dopiero za 2-3 miesiące.

Pan Andrzej Kowalski odparł, że zna osoby, które tego doświadczyły.

Pan Roman Witt powiedział, że sytuacja musiała się pogorszyć argumentując to swoim przeżyciem, w którym od razu został zarejestrowany na wybrany termin.

Pan Andrzej Kowalski odpowiedział, że on by również tego oczekiwał.

Pan Franciszek Koszowski uważa, że tak jest i nie może być innej możliwości.

Pan Andrzej Kowalski zastrzegł, że nie będzie publicznie podawał nazwisk, ale może skontaktować się z tą osobą i uzyskać pozwolenie na przedstawienie sytuacji.

Pan Roman Witt opowiedział o swojej interwencji w przypadku osoby, która wychodząc ze szpitala nie zarejestrowała się od razu tylko tydzień przed upływającym terminem i odmówiono jej rejestracji.

Pan Andrzej Kowalski wyjaśnił, że ta sytuacja była zupełnie inna- pacjent miał przeprowadzany zabieg w innej części Polski, ale ze względu na częste wizyty w naszym terenie chciał zarejestrować się w naszym szpitalu, czego mu odmówiono.

Pan Roman Witt dopowiedział, że osoby które rejestrują się z wyprzedzeniem znajdą miejsce, a wyżej wymieniony przypadek dot. osoby, która czekała do ostatniego momentu.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki

 (Brunon Han)

 

Informacje

Rejestr zmian