Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Finansowej oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 25 stycznia 2023 r.

 

Dot. części I posiedzenia Komisji Polityki Finansowej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Polityki Finansowej- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Adam Knapik- Radny Powiatu Świeckiego,

2. Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

3. Iwona Karolewska- Sekretarz Powiatu Świeckiego,

4. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,

5. Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,

6. Magdalena Studzińska- Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,

7. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad:

1. Analiza wykorzystania środków na promocję Powiatu Świeckiego oraz realizacji zadań z zakresu pożytku publicznego, przekazywanych dotacji organizacjom pozarządowym w roku 2022, ze szczególnym wskazaniem nakładów finansowych w stosunku do osiągniętych efektów rzeczowych.

2. Przedstawienie i omówienie propozycji planu pracy Komisji Polityki Finansowej na rok 2023.

 

 

Do pkt. 1

Pani Magdalena Studzińska przedstawiła zagadnienie: Analiza wykorzystania środków na promocję Powiatu Świeckiego oraz realizacji zadań z zakresu pożytku publicznego, przekazywanych dotacji organizacjom pozarządowym w roku 2022, ze szczególnym wskazaniem nakładów finansowych w stosunku do osiągniętych efektów rzeczowych”, który stanowi załącznik do protokołu.

Pani Iwona Karolewska nawiązując do prezentowanego materiału dodała, iż strategia promocji marki Doliny Dolnej Wisły miała charakter typowo wizerunkowy i stanowi ona wstęp do innych strategii, m.in. lokalnych strategii rozwoju, które opracowuje personel Lokalnej Grupy Działania. Takie rozwiązanie daje szansę na dofinasowanie działań związanych z infrastrukturą turystyczną, m.in. ścieżek rowerowych czy punktów widokowych.

Pani Magdalena Studzińska kontynuowała przedstawianie materiału.

Pani Iwona Karolewska dopowiedziała, że w ubiegłym roku łączne wydatki na promocję wyniosły 102 958 złotych, z czego na wsparcie zadań kulturalnych i sportowych przeznaczono ponad 37 400 złotych. W ramach tych środków sfinansowane zostały 22 zadania kulturalne i sportowe, a wzięło w nich udział 25 995 osób z tym, iż nie wiadomo, czy były to te same osoby w różnych wydarzeniach. Wyjaśniła, że 3 zadania miały zasięg krajowy, 8 powiatowy i 2 wojewódzki i międzynarodowy. W kwestii zadań sportowych powiedziała, że brało w nich udział prawie 2900 osób. Następnie szczegółowo omówiła wydatki na zadania związane z promocją powiatu i realizacją zadań z zakresu pożytku publicznego zwracając uwagę, że na wszystkie działania z zakresu promocji przeznaczono niecałe 50 000 złotych, co w skali całego budżetu stanowi 0,062% (dla porównania Gmina Świecie przeznacza na ten cel 0,39% swoich wydatków). Kontynuując wskazała na współpracę z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną, dzięki czemu promowane są ciekawe miejsca znajdujące się w Powiecie. Podkreśliła jednocześnie, że te działania nic nie kosztują, a przynoszą efekty. Ponadto wyartykułowała poszczególne przypadki reklamowania powiatu w mediach i prasie lokalnej. Dodała, iż Powiat otrzymał również zaproszenie na targi turystyczne, ale ze względu na rosnące koszty opłat za stoisko zrezygnowano na ten moment z tego przedsięwzięcia. Nawiązując do działań medialnych powiedziała, że po raz kolejny Powiat Świecki otrzymał wyróżnienie Samorządu Przyjaznego Ekonomii Społecznej. Poza wyżej wskazanymi działaniami odbyły się spotkania z młodzieżą szkolną, podczas których poruszona została tematyka regionalizmu czy działalności organizacji pozarządowych, ponadto prowadzone są bezpłatne szkolenia z zakresu pozyskiwania środków finansowych z zasobów budżetu Powiatu dla organizacji pozarządowych. Wskazując kolejno na wydarzenia, w których miała przyjemność uczestniczyć podkreśliła, iż dzięki temu nieodpłatnie promowane są lokalne tereny. Prowadzona jest również strona internetowa, na której na bieżąco udostępniane są informacje o działaniach Powiatu. Na koniec swojej wypowiedzi wspomniała o wydarzeniu sportowym „Mistrzynie w szkołach”, którego celem było propagowanie zdrowego stylu życia wśród uczennic. Powiat przeznaczył na to zadanie 10 000 złotych, a drugie tyle udało pozyskać się ze środków firmy MONDI. Podsumowując zaznaczyła, że wszelkie działania promocyjne, które wykonuje Powiat wynikają z zapisów ustawy o Samorządzie Powiatowym oraz przyjętej przez Radę Powiatu w 2009 roku Strategii Promocji Powiatu Świeckiego.

Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, iż w budżecie nie zostało uwzględnione wydarzenie „Mistrzynie w szkołach”.

Pani Iwona Karolewska odparła, że pojawiło się ono w trakcie roku.

Pan Adam Knapik wyraził opinię, że na jedną imprezę quasi-sportową Zarząd Powiatu przeznaczył 10 000 złotych, a na pozostałe, które się odbyły wydano 37 429 złotych, co w przeliczeniu daje kwotę ok. 850 złotych na jedno wydarzenie i zapytał, po co było to organizowane.

Pani Iwona Karolewska wskazała, że impreza „Mistrzynie w szkołach” miała duży efekt medialny, a żadne z poprzednich wydarzeń nie cieszyło się takim zainteresowaniem. Ponadto zadanie to zorganizowano w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim, który realizuje ten projekt od dawna. Dzięki pozyskanym środkom 500 dziewcząt, głównie ze szkół średnich spotkało się z gwiazdami sportu, a głównym celem było zaszczepienie w nich pasji do sportu.

Pan Adam Knapik wyraził niezadowolenie ze zorganizowania takiego przedsięwzięcia.

Pani Iwona Karolewska powiedziała, że w ten sposób nie chciano wykluczyć uczennic z naszych szkół, bo byłoby to niesprawiedliwe.

Pan Adam Knapik odparł, iż aby zaszczepić kulturę sportu wśród uczniów należałoby najpierw zmienić stosunek do zajęć wf w szkołach.

Pani Iwona Karolewska zgodziła się w tej kwestii z przedmówcą.

Pan Adam Knapik negatywnie ocenił przeznaczenie środków publicznych na spotkanie ze sportowcami, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że na działalność organizacji zajmujących się sportem wydaje się 3 razy więcej pieniędzy na cały rok.

Pani Iwona Karolewska odparła, że organizacje wnioskowały o zwiększenie kwoty na dofinasowanie działalności sportowej, ale nie wystarczyło środków w budżecie, ponadto zadania te wynikają z Programu Współpracy, który został przyjęty przez Radę Powiatu.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wskazała, iż na wydarzenia polegające na zapraszaniu znanych osobistości ze świata sportu nie trzeba wydawać własnych środków, ponieważ Ministerstwo Sportu poprzez swoje instytucje, m.in. Centralny Ośrodek Sportu wspiera tego typu działania i wykonuje to w ramach swojego budżetu.

Pani Iwona Karolewska dodała, że głównie finansował to Urząd Marszałkowski.

Pani Barbara Studzińska dopowiedziała, że był to prawdopodobnie montaż finansowy.

Pani Iwona Karolewska nawiązując do wypowiedzi Radnej Katarzyny Kaczmarek-Sławińskiej wskazała, że jest to interesujące rozwiązanie, ale Powiat nie ma instytucji sportu, dlatego najczęściej dołącza do organizowanych wydarzeń.

Pan Adam Knapik objaśnił, że chodzi mu o zasady- w trakcie trwania budżetu Rada zwiększyła środki na spotkanie z przedstawicielami Powiatu Jarosławskiego o 5000 złotych, ale nie było mowy o potrzebie wydania 10 000 złotych na jedno wydarzenie sportowe a sądzi, że byłaby ciekawa dyskusja na ten temat podczas sesji. Ostatecznie spotkanie z delegacją Powiatu Jarosławskiego nie doszło do skutku, a środki które miały zostać na to przeznaczone zostały wydane na inne rzeczy.

Pani Iwona Karolewska wyjaśniła, że za środki, które miały zostać wydane na spotkanie z Powiatem Jarosławskim został sfinansowany Konwent Powiatów.

Pan Adam Knapik, w związku z uzyskaną odpowiedzią zapytał, jaki związek z promocją ma organizacja Konwentu Powiatów.

Pani Iwona Karolewska wyjaśniła, że na spotkaniu, w którym uczestniczyli m.in. Starostowie i Związek Powiatów Polskich Pani Starosta przedstawiła działania powiatu i jego walory.

Pan Adam Knapik uważa, że gdyby Zarząd Powiatu przedstawił propozycję przekazania 10 000 złotych na zorganizowanie wydarzenia „Mistrzynie w szkołach” Radzie, wywiązałaby się ciekawa dyskusja i Radni mieliby uwagi co do tego pomysłu, a takie postępowanie pokazuje, jak Zarząd traktuje pieniądze publiczne. Ponadto stwierdził, iż Konwent Powiatów organizowany jest w celu przedyskutowania bieżących spraw, a nie prezentowania walorów Powiatu Świeckiego.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że dyskutowano o tym, czy zakwalifikowanie Konwentu Powiatów do działań promocyjnych jest prawidłowe i stwierdził, że Radny może mieć w tej kwestii racje. Broniłby jednak tego wydatku z racji tego, że Powiat Świecki jest jego uczestnikiem. Raz na cztery lata każdy powiat organizuje Konwent, co wiąże się z pewnymi minimalnymi kosztami ale zaznaczył, że w przypadku kolejnej organizacji takie spotkania będzie zrobione najprawdopodobniej w ramach działań statutowych, a nie promocyjnych.

Pan Adam Knapik odparł, iż Pani Starosta może samodzielnie decydować w ramach budżetu Starostwa, na co wydawane są pieniądze. Wyjaśnił, że nie miałby pretensji gdyby nie fakt, że kiedy zapytał, czy środki, które miały zostać przekazane na organizację spotkania z Powiatem Jarosławskim będą wydane na inne wydarzenie otrzymał informację, że wrócą one do budżetu. Kontynuując nawiązał do przedstawionego materiału i uznał, że sporo zadań zostało sfinansowanych niezgodnie z założeniami, głównie w kwestii wypoczynku letniego i zimowego dzieci i młodzieży.

Pani Iwona Karolewska wytłumaczyła, że było to realizowane w ramach działań konkursowych, gdzie komisja dokonuje oceny nadesłanych ofert. Duża grupa dzieci miała zapewniony wypoczynek podczas wakacji, a wyjazdy do Wioski Chlebowej czy Fojutowa były dodatkowymi pozycjami.

Pan Adam Knapik, w związku z uczestnictwem Powiatu w Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, uiszczaniem składek i przekazaniem 15 000 złotych zapytał, jakie jest przełożenie strategii i planu promocji na konkretne efekty w 3 gminach, tj. Nowe, Dragacz i Świecie.

Pani Iwona Karolewska wyjaśniła, że strategia to marka komunikacyjna, którą otrzymują wszystkie podmioty będące gestorami branży turystycznej na naszym terenie. W województwie Kujawsko-Podmorskim przyjęto założenie, iż promocja będzie odbywać się na zasadzie marek turystycznych. Na teren naszego Powiatu wchodzą 3 takie marki. Oprócz otrzymania dokumentu odbyły się 4 warsztaty, każdorazowo dla minimum 50 uczestników- samorządowców z terenu całego województwa, podczas których wspólnie ustalano, co powinno być promowane, co jest głównym celem promocji i w jaki sposób komunikować się. Jest to społecznie wypracowany dokument z samorządowcami, przedsiębiorcami z branży turystycznej, wsparty pracą ekspertów.

Pan Adam Knapik zadał pytanie, czy następuje weryfikacja osób biorących udział w spotkaniach organizowanych przez Stowarzyszenie Nowe Różowe Okulary w Nowem.

Pani Magdalena Studzińska objaśniła, iż oczekują na sprawozdania.

Pani Iwona Karolewska dodała, że są listy obecności, ponadto wskazana liczba osób odnosi się także do zasięgów postów informacyjnych.

Pan Adam Knapik ocenił, że było dużo takich spotkań.

Pani Iwona Karolewska odpowiedziała, że były to krótkie spotkania, podczas których kobiety mogły konsultować swój stan zdrowia bezpośrednio z lekarzem.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska uznała to za mało realne.

Pani Iwona Karolewska wskazała, iż będzie przygotowane zestawienie osób biorących udział w tych spotkaniach.

Pan Adam Knapik zapytał, jaka jest faktyczna ilość osób korzystających z bezpłatnego poradnictwa prawnego.

Pani Iwona Karolewska oznajmiła, że działają 4 punkty, które ustalane są na podstawie ilości mieszkańców. Założeniem było funkcjonowanie punktów w takiej liczbie, ale ówczesny Starosta zdecydował o podzieleniu ich na punkty mobilne (oprócz punktu świeckiego) z myślą o ułatwieniu mieszkańcom ich dostępności. Dwa z tych punktów prowadzą organizacje pozarządowe, zaś na pozostałe zostały podpisane umowy z Izbą Radców Prawnych i Adwokatów. Jeżeli chodzi o zainteresowanie tymi punktami powiedziała, że wynika ono z tego, jaki radca danego dnia przyjmuje.

Pan Adam Knapik powiedział, że mało prawdopodobna wydaje mu się liczba osób korzystająca z tych usług i zapytał, czy w każdej gminie działa jeden taki punkt.

Pani Iwona Karolewska objaśniła, że są 4 punkty, a Zaborskie Towarzystwo Naukowe złożyło ofertę na 2 z nich.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zadała pytanie, czy zainteresowani zapisują się na wizyty elektronicznie.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że działa platforma elektroniczna, na której zaewidencjonowane jest lista radców prawnych oraz spraw, jakimi się zajmują, a z platformy tej przekazywane są do Wojewody sprawozdania.

Pani Iwona Karolewska stwierdziła, że stawka proponowana adwokatom i radcom prawnym  jest niska, dlatego jest problem z obsadzeniem punktów. Udało się jednak namówić Powiatowego Rzecznika Konsumentów do objęcia punktu w Nowem i Dragaczu.

Pan Adam Knapik z uwagi na to, że na nieodpłatną pomoc prawną Powiat otrzymuje środki od Wojewody, w czego 128 040 złotych przekazywane jest Zaborskiemu Towarzystwu Naukowemu, a druga połowa przeznaczana jest na radców prawnych, z którymi Powiat ma podpisane umowy zapytał, czy jesteśmy w stanie stwierdzić, że Zaborskie Towarzystwo Naukowe jest bardziej efektywne niż Izby Radców, a jeśli tak jest, to czy nie należałoby przekazać im całości działalności.

Pani Magdalena Studzińska wytłumaczyła, że taki podział wynika z ustawy, zgodnie z którą część działalności musi wykonywać inna organizacja.

Pani Iwona Karolewska dodała, iż Zaborskie Towarzystwo Naukowe bardzo dobrze wypełnia swoje zadania, m.in. sprawnie reaguje na wszelkie niedyspozycje radców prawnych. Dodatkowo ten obszar działalności był poddany kontroli przez Urząd Wojewódzki i jako jedyny powiat w województwie uzyskaliśmy pozytywną ocenę.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że dostępna jest analiza ilościowa spraw, ale nie ma analizy jakościowej.

Pani Iwona Karolewska powiedziała, że jedyne skargi jakie wpłynęły dot. obsługi punktu w Dragaczu, dlatego doszło do zmiany radcy prawnego.

Pan Adam Knapik dopytał, czy wydaniem ulotek informacyjnych zajęło się Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

Pani Iwona Karolewska odpowiedziała, że Towarzystwo to wykonuje wiele dodatkowych rzeczy, prowadzi działalność edukacyjną czy organizuje spotkania z mieszkańcami.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zadała pytanie, czy gminne jednostki działające na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie Powiatu mają w swoich zadaniach również wyposażenie lub dzierżawę sprzętu rehabilitacyjnego.

Pani Iwona Karolewska powiedziała, że na terenie naszego Powiatu nie ma organizacji, która zajmuje się wypożyczaniem sprzętu rehabilitacyjnego.

Pan Adam Knapik dodał, iż Towarzystwo dociera również poza Gminę Świecie.

Pani Barbara Studzińska przypomniała, iż zadania o których była mowa w przedstawianym materiale, tj. z zakresu promocji powiatu, ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, kultury fizycznej i turystyki, współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych są zadaniami własnymi, które określone są w art. 4 Ustawy o samorządzie powiatowym. Co do wydatkowania środków na konkretne imprezy powiedziała, że wynika to z oceny pracowników oraz wysokości środków będących w dyspozycji budżetu. Każde przyznanie pieniędzy na konkretne zadanie poprzedza dyskusja, jaki efekt ono przyniesie dla społeczeństwa. Nawiązując do wątpliwości Radnego Pana Adama Knapika dot. sensowności imprezy „Mistrzynie w szkołach” powiedziała, że cieszyło się ono ogromnym zainteresowaniem wśród dziewcząt.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zwróciła uwagę, że ocena zasadności organizacji imprez będzie zawsze subiektywna. Co do braku środków na udział w targach turystycznych wyraziła zdanie, iż są one istotniejsze niż np. pochód ulicą Długą w Gdańsku podczas Święta Kociewia, który nie przysporzy nam wielkości marki.

Pani Iwona Karolewska wskazała, że odbyły się one w 2018 roku. Co do wcześniejszego pytania Radnego Pana Adama Knapika o liczbie osób korzystających z bezpłatnego poradnictwa poinformowała, iż w ostatnim kwartale 2022 roku z tego typu działalności skorzystały 302 osoby, z tego 160 osób w punktach prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych oraz 162 osoby ze stanowisk prowadzących przez organizacje pozarządowe. Dodała, że większym zainteresowaniem cieszyło się poradnictwo obywatelskie niż pomoc prawna, a średnio na dyżury przychodzą 4 osoby dziennie.

Pan Adam Knapik uznał, że duża frekwencja podczas imprezy z Mistrzyniami Sportu wynika z faktu, że została ona zorganizowana podczas zajęć lekcyjnych i podkreślił, że Rada Powiatu nie wiedziała o takim wydatku. Po drugie w ciągu całego roku na działalność sportową wydawane jest ok. 40 000 złotych, gdzie tylko ta jedna impreza kosztowała 10 000 złotych.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zwróciła się z prośbą o zakończenie toczącej się dyskusji, a następnie powiedziała, że koszt organizacji podobnych zadań (np. organizacja czasu wolnego dla dzieci) może się od siebie różnić m.in. przez to, czy organizator dopuszcza częściową odpłatność. Jest przyjmowana punktacja na podstawie której ustalany jest ranking i podpisywane są umowy, a sprawozdawczość z rezultatów należy do obowiązku stowarzyszeń.

Pan Andrzej Kowalski powołując się na własne doświadczenia zwrócił uwagę na trudność oraz koszty organizacji większych imprez. Ze względu na niewystarczające środki trzeba pozyskiwać je z różnych źródeł i organizacji, aby wydarzenie było na odpowiednim poziomie. Dodał, że Powiat od wielu lat jest na wysokim miejscu pod względem promocji zdrowia czy kultury.

Pan Dariusz Woźniak wskazał, że jest to kwestia dochodowości.

Pan Andrzej Kowalski wyjaśnił, iż mniejsze inicjatywy Powiatu też są brane pod uwagę. Następnie odwołał się do wypowiedzi Pana Adama Knapika, który zanegował przeniesienie środków na organizację Konwentu Powiatów i powiedział, że wg niego jest to normalne, aby zapewnić odpowiedni poziom takiego spotkania. Wskazał, że pieniądze na promocję czy kulturę są bardzo małe w stosunku do całości budżetu, ponadto przedstawione w tabeli zadania nie wynikają z uchwały rady Powiatu, a z propozycji wydatkowania środków.

Pan  Józef Gawrych zwrócił uwagę, że są to faktycznie małe środki w porównaniu do całości budżetu, ponadto należy wziąć pod uwagę ich efektywność. Przy tak niewielkich pieniądzach, które są do dyspozycji Powiat zaangażowany był w wiele wydarzeń. Można oceniać je różnie i być przeciwko wydaniu 10 000 złotych na jedną imprezę, lecz należy docenić przede wszystkim zaangażowanie osób biorących udział w tych przedsięwzięciach. Pomimo, że są to zadania własne Powiatu należy spojrzeć na skuteczność i wysiłek w organizację spotkań. Każde wydarzenie ma swoją specyfikę, która wpływa na liczebność uczestników, dlatego nie można oceniać tego ilościowo, a organizacje, które zgłaszają wnioski o dofinansowanie są oceniane. Dodał, że docenia wkład wszystkich zaangażowanych osób za to, że robią tak wiele za niewielkie pieniądze.

Pani Iwona Karolewska jako przykład wskazała, że podczas Festiwalu Blues na Świecie, którego budżet wynosi 300 000 złotych odtwarzany jest film promocyjny Powiatu, wywieszone są flagi z naszym logiem i widnieje informacja na biletach o dofinansowaniu imprezy przez Powiat, a to wszystko kosztuje nas 2500 złotych, co jest niewielkim wkładem.

 

 

Do pkt. 2

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska podsumowując tą część posiedzenia pozytywnie oceniła przygotowany materiał, w którym zawarte były istotne informacje i podziękowała za jego przedstawienie. Następnie przeszła do omówienia projektu planu pracy Komisji Polityki Finansowej na 2023 rok i wobec braku uwag i propozycji pozostałych członków poprosiła o jego przyjęcie.

Następnie Komisja Polityki Finansowej jednogłośnie, 4 głosami za podjęła Uchwałę nr 17/23 w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji na 2023 rok w wersji stanowiącej załącznik do protokołu.

 

 

Dot. części II wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Finansowej oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Adam Knapik- Radny Powiatu Świeckiego,

2. Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

3. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,

4. Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,

4. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

Otwarcia tej części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która przedstawiła porządek obrad:

1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

2. Przyjęcie planu pracy Komisji Infrastruktury i Gospodarki na 2023 rok.

3. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.01.2023 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Adam Meller przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

a) ustalenia przebiegu drogi powiatowej nr 1281C Bukowiec-Gruczno,

b) ustalenia przebiegu drogi powiatowej nr 1282C Stążki-Gruczno,

których podjęcie wynika z przekazania Powiatowi odcinka drogi wojewódzkiej nr 245 w Grucznie na zasadzie kaskady (przedstawione materiały stanowią załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.01.2023 r.).

Pan Adam Knapik zapytał, czy Powiat przejmuje fragment drogi wojewódzkiej od nowego wiaduktu.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że na razie bazuje się na starej nomenklaturze.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poruszyła temat protokołów odbiorowych.

Pan Adam Meller odpowiedział, że na razie są tylko protokoły cząstkowe.

Pan Adam Knapik bazując na uchwale Sejmiku Województwa z czerwca 2022 roku w sprawie pozbawienia odcinka drogi publicznej kategorii drogi wojewódzkiej wskazał, że faktycznie doszło do tej zmiany i droga ta nie jest już drogą wojewódzką. Z opisu jak i kolorowej mapy stanowiącej załącznik do tej uchwały wynika jednak, że Sejmik Województwa pozbawił kategorię swojej drogi od stylu drogi powiatowej z byłą drogą wojewódzką nr 245, pod starym wiaduktem w Grucznie, ale rondo znajduje nadal po naszej stronie.

Pan Adam Meller zwrócił uwagę, że posłużono się starą mapą, a to rondo dopiero powstanie.

Pan Adam Knapik powiedział, że jego pytanie wynika z obawy, aby nie okazało się, iż rondo i zjazdy będą powiatowe.

Pan Adam Meller objaśnił, iż mówimy o starodrożu, w którym nie było rond ani zjazdów, dlatego nie doszło do podziału nowej nomenklatury.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dopytała, czy Powiat przejmuje w tej chwili stan, który był przed inwestycją, a po jej zakończeniu, gdy zostanie rozliczona i będą gotowe protokoły oraz mapy powykonawcze zostanie przyjęty na stan geodezyjny nowy podział wraz ze zmienioną uchwałą.

Pan Adam Meller wskazał, że niekoniecznie będzie trzeba zmieniać uchwałę.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że w decyzji Zarządu Województwa ronda są elementem drogi ekspresowej.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wyjaśniła, że Panu Adamowi Knapikowi chodziło o to, iż obecna mapa określa stan przed wszczęciem inwestycji, zaś po odbiorach będzie nowa mapa i na jej podstawie określane będą granice.

Pan Adam Meller potwierdził powyższą wypowiedź.

Pan Adam Knapik zauważył, że na mapie Sejmiku Województwa nowe rondo, które jest w trakcie budowy znajduje się w naszym starodrożu. Ponadto powiedział, że wymierzył odległości i okazało się, że faktycznie Sejmik przekazuje nam drogę od momentu, gdzie zaczyna się nowy wiadukt, a więc całe rondo i zjazdy są po naszej stronie. Zapytał, czy taka konstrukcja nie spowoduje zwiększenia kosztów utrzymania tych dróg.

Pan Adam Meller podkreślił, że nie ma jeszcze fizycznego podziału, a podział o którym wspomniał Pan Radny jest tylko określony dla złapania punktu charakterystycznego i nikt nie rozmawia jeszcze o przejęciu poszczególnych dróg.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wyraziła zdanie, iż prawdopodobnie został popełniony błąd po stronie Urzędu Marszałkowskiego, który pospieszył się z inicjatywą.

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, decyzją Zarządu Województwa zostało przekazane nam 660 metrów drogi.

Pan Adam Knapik ocenił, że taka decyzja może skutkować na lata.

Pan Roman Witt uznał, że wynika to z aktów ogólnych, których zjazdy na określonym odcinku ronda, tak jak i skrzyżowania wchodzą w drogę wyższego rzędu. Dodatkowo przypomniał, że na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą powiatową 10 m w głąb naszej drogi zaczyna się droga wyższego rzędu.

Pan Adam Meller potwierdził i dodał, że w omawianym miejscu znajduje się węzeł.

Pan Adam Knapik przyznał rację Radnemu Witt i wskazał, że w związku z tym Sejmik Województwa powinien poprawić swoją uchwałę.

Pan Roman Witt odpowiedział, że z tego powodu nie powinno być negatywnych skutków polegających na przekazaniu Powiatowi dodatkowych dróg.

Pan Adam Meller zaznaczył, iż już dzisiaj zmienił się przebieg tej drogi i nie wiadomo, jak on będzie ostatecznie wyglądał.

Pan Adam Knapik powiedział, że Sejmik już ustalił moment, w którym kończy się droga wojewódzka i dlatego ma wątpliwości, czy po ukończeniu inwestycji nie okaże się, że rondo oraz zjazdy będzie musiał utrzymywać Powiat.

Pan Adam Meller wyjaśnił, iż argumentem pozbycia się tego odcinka drogi jest to, że drogi wojewódzkie zgodnie z definicją powinny zaczynać się na węźle drogi krajowej/drogi ekspresowej lub innej drogi wojewódzkiej, a nowy podział administracyjny będzie ustalony po skończonej inwestycji. Zwrócił również uwagę, że w przypadku przekazania drogi nie działa kaskada, więc na pewne rzeczy trzeba się zgodzić. Po drugie Powiat nie może wziąć dróg o klasie niższej niż klasa Z, a większość dróg, które biegną równolegle są drogami autobusowymi o klasie D bądź E, dlatego nie można przejąć dróg równoległych, które biegną wzdłuż trasy S5. Do Powiatu wrócą te odcinki, które zostały przekazane w ramach budowy węzła, tj. odcinek drogi w Sartowicach, Świętem oraz miejsca, w których powstają nowe szlaki dróg powiatowych.

Pan Adam Knapik bazując na mapie i określonym metrażu zapytał, czy drogi nr 1282C i 1281C kończą się na wylocie ronda.

Pan Adam Meller odparł, że nie.

Pan Adam Knapik zasugerował na powstrzymaniu się z podjęciem uchwał do czasu zakończenia inwestycji.

Pan Adam Meller podkreślił, że cały czas posługujemy się starą nomenklaturą.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odczytała treść pisma Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 23.03.2022 r., adresowanego do Zarządu Powiatu Świeckiego, które w międzyczasie dostarczył Pan Wicestarosta.

Pan Adam Knapik powołując się na treść ww. dokumentu zwrócił uwagę, iż jest zapis o przekazaniu 1135 m drogi, a w podętej uchwale jest 1164 m co oznaczać może, że droga wojewódzka będzie kończyć się na wlocie na nowe rondo.

Pan Franciszek Koszowski wskazał, iż ronda nie są przedmiotem tej sprawy.

Pan Adam Knapik uznał, że taki zapis jest nieznaczący.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska skierowała do Pana Wicestarosty pytanie, czy można zwrócić się do Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego o wyjaśnienie tej kwestii i ew. sprostowanie ich uchwały, w której jest błąd.

Pan Adam Meler powiedział, iż w przypadku przekazania 300 m odcinka drogi powiatowej w Sartowicach w ramach ZRID-u doszło do jego skrócenia i do Powiatu wróci już tylko 150 m.

Pan Adam Knapik wskazał, że poruszył tą dyskusję, ponieważ metraże dróg z uchwał Rady Powiatu nie pokrywają się z metrażem uchwały podjętej przez Sejmik Województwa w sprawie pozbawienia kategorii drogi wojewódzkiej nr 245, a także nie pokrywają się z pismem odczytanym przez Panią Przewodniczącą. Następnie zapytał, czy kilometr końcowy dróg 1281C oraz 1282C, które określone są w projekcie uchwały w sprawie ustalenia przebiegu dróg powiatowych, kończy się na wlocie na rondo.

Pan Adam Meller odpowiadając na powyższe pytania wyjaśnił, że jest to skonstruowane ZRID-em. Na dzień dzisiejszy nie jest w stanie ustalić, a inwestycja, która jest przeprowadzana zmieni przebieg dróg.

Pan Adam Knapik zapytał, czy rada Powiatu może wstrzymać się z podjęciem tych uchwał.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że nie, ponieważ Powiat musi administrować tymi drogami, np. w sytuacji zajęcia pasa drogowego.

Pan Józef Gawrych zadał pytanie, kto jest lub kto będzie właścicielem działki pod rondem według zapisów ZRID.

Pan Adam Meller wskazał, że obecnie właścicielem jest GDDKiA i dopiero po wykonaniu i odbiorach technicznych następuje procedura przekazania dróg.

Pan Adam Knapik zauważył, że może dojść do sytuacji w której na nowo będzie trzeba korygować przebieg dróg powiatowych.

Pan Adam Meller zgodził się z tą wypowiedzią.

Pan Adam Knapik poinformował, że osobiście zmierzył odległość w terenie i obecnie brakuje 30 m wg uchwały, którą podjął Sejmik.

Pan Adam Meller stwierdził, iż nie ma to większego znaczenia ponieważ na ten moment nie można decydować o terenie, który znajduje się między rondami ze względu na obowiązujące zapisy ZRID.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wskazała, że przy tego typu inwestycjach zdarzają się różne sytuacje, a dopiero inwentaryzacja powykonawcza stwierdzi, jakie są bilanse na poszczególnych działkach ewidencyjnych i wtedy będzie administracyjnie wiadomo.

Pan Adam Knapik twierdzi, że uchwała Sejmiku zawiera błąd- w terenie brakuje 30 m drogi.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska jako przykład podała budowę drogi S5 w miejscowości Mąkowarsk, w czasie trwania której jedno z rond weszło na działkę należącą do Skarbu Państwa i stwierdzono to dopiero po inwentaryzacji powykonawczej.

Pan Adam Meller podkreślił, iż tymi uchwałami będziemy mogli administracyjnie procedować i działać, ale na ten moment czekamy na ruch o skonsumowaniu ZRID-u i przekazaniu całego odcinka S5- dopiero po tym będą mogły rozpocząć się rozmowy o administrowaniu.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

a) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023-2029,

b) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023,

(omówione materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.01.2023 r.).

Pani Iwona Manys, w związku ze zmianami budżetu polegającymi m.in. na wprowadzeniu podwyżek dla pracowników w wysokości 500 zł brutto przypomniała, iż nadal są jednostki, gdzie zarabia się najmniej. Jako przykład wskazała m.in. na PCPR, PUP oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną. Zasugerowała, aby przy planowaniu podwyżek dla pracowników wszystkich jednostek podległych Powiatowi warto wziąć pod uwagę faktyczne różnice w zarobkach.

Pani Barbara Studzińska zapewniła, iż jest to brane pod uwagę, ale zależy to od możliwości finansowych Powiatu. Ponadto wynagrodzenia wymienionych jednostek kształtowały się przez cały okres funkcjonowania Powiatu, dlatego trudno jest je wyrównać.

Pan Józef Gawrych dodał, że z tego też powodu wprowadzono podwyżkę kwotową, a nie procentową.

Pan Adam Knapik zaproponował, aby dla osób, które muszą mieć podwyższone wynagrodzenia podnieść pensje do wysokości najniższej krajowej, a dla reszty pracowników wypłacać w ramach Funduszu Płac w formie nagród. Dzięki temu w przypadku niespodziewanego zawirowania niekorzystnego dla Powiatu będzie bufor. Zaznaczył, że nie można przewidzieć przyszłorocznego budżetu, a dając do podstawy 500 zł brutto „wiążemy sobie ręce”. Następnie wyraził zadowolenie z nachodzącego remontu drogi Błądzim-Ostrowite, która wpisana była do planu drogowego już w 2020 roku. Pomimo, że jest to krótki odcinek charakteryzuje się on dużym natężeniem ruchu. Zauważył ponadto, że wg przyjętego przez Powiat planu drogowego gminy uchwalały swoje plany oraz WPF, a gmina Lniano uwzględniła dotację dla naszego Powiatu na 2022 r.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że nie została uwzględniona taka dotacja.

Pan Adam Knapik objaśnił, że chodzi mu kwestię, kiedy to ustalane są kryteria realizacji poszczególnych dróg i przystępując do inwestycji okazuje się, że jednak gmina nie przekaże środków.

Pan Dariusz Woźniak podkreślił, że gmina przekaże 50% kosztów ale nie wiadomo, czy wszystko jeszcze w tym roku.

Pan Roman Witt wracając do kwestii dotyczącej uposażania pracowników stwierdził, że jeżeli byśmy poszli tokiem rozumowania Pana Adama Knapika nie mogliśmy powiedzieć, że pracownicy dostali podwyżkę. Nagrody są przyznawane za konkretne działania i umotywowane z imienia i nazwiska, dlatego musiałby zostać stworzony regulamin nagród i system wynagradzania, a nie można co miesiąc dawać pracownikom nagrody, bo nie ma uzasadnienia.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska uznała, że Radny Adam Knapik obawia się o bezpieczeństwo finansów. Nawet w sytuacji, kiedy zabraknie środków nie można zrezygnować z podwyżek, ponieważ są to zobowiązania, a Pani Starosta jako pracodawca jest zobligowana wypłacić pensje. Każdy z nas ma własne zdanie w kwestii polityki płacowej, ale to Pani Starosta kształtuje ją w podległych sobie jednostkach. Powiedziała, iż ew. zagrożenie można rozwiązać w różny sposób, nie uszczuplając absolutnie nikomu nawet 1 zł- jest to kwestia np. zmiany liczby etatów, związana m.in. z ruchem wśród pracowników i przechodzeniem przez część z nich na emerytury. W drastycznych sytuacjach prowadzi się restrukturyzację zatrudnienia i upewniła się, że do takiego rozwiązania nie dojdzie.

Pan Dariusz Woźniak utwierdził Radną, że nie będzie trzeba zmniejszać liczby etatów, choć np. w DPS  w Gołuszycach czy w Domu Dziecka w Bąkowie nastąpiło zwiększenie liczby etatów. Jest to spowodowane tym, iż w pewnych naszych dziedzinach wprost z ustaw wynika standard zatrudnienia w zależności od liczby mieszkańców. Biorąc pod uwagę rosnącą kwotę najniższej krajowej oraz sytuację na rynku pracy podwyżka w powiatowych jednostkach organizacyjnych jest konieczna.

Pani Barbara Studzińska zaakcentowała, że jest ona konieczna również po to, aby dać satysfakcję pracownikom z ich pracy. Co do przyszłości uważa, że raczej może zostać zamknięta przestrzeń dla dalszych podwyżek.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że nasza sytuacja finansowa jest bardzo niejasna. W związku ze zmianami wynikającymi z Ustawy o dochodach, gdzie usztywnił się PIT oraz CIT i obecnie przekazywane jest to w 1/12 wysokości, a także tzw. wrzutkami ekstra od rządu, zabrano nam subwencję rozwojową. Przez to, iż nie jest wiadome jak ma wyglądać system finansów po reformie trudno jest złapać stabilność wieloletniego planowania. Wyraził jednak nadzieję na poprawę uwarunkowań finansowych i potwierdził przypuszczenia Pani Starosty dot. trudności w podwyższeniu wynagrodzeń w przyszłości.

Pan Andrzej Kowalski powiedział, że bardzo mocno niepokoi go ten wskaźnik i uważa, że w kwestii restrukturyzacji i zatrudnienia pracowników, z którą w swoim czasie musiały się mierzyć również gminy jest bardzo małe pole do takich ruchów. Za niedopuszczalną uznał sytuację, w której wydatki są większe od dochodów bieżących. Martwi go ta kwestia, która dla przyszłej Rady będzie ogromnym wyzwaniem. Następnie zadał pytanie, czy z Wójt Gminy Lniano została podpisana konkretna umowa i czy mamy deklarację, że środki te wpłyną do Powiatu w przyszłym roku oraz na co zostaną przeznaczone pieniądze z subwencji oświatowej, która wyniosła 1 000 000 złotych.

Pan Dariusz Woźniak jeśli chodzi o deklarację powiedział, że mamy porozumienie z 2014 roku.

Pani Barbara Studzińska wskazała, iż Pani Wójt jest w identycznej sytuacji jak Powiat i w momencie, kiedy będzie wiedziała, jakimi możliwościami dysponuje zostanie spisana umowa.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że inwestycja ta jest z programu na lata 2014-2020. Z każdą gminą, gdzie zapisane jest przedsięwzięcie w tym programie mamy spisane porozumienia, oczywiście w niższych kwotach z uwagi na planowanie tego w 2014 roku. Jeżeli chodzi o 1 000 000 złotych jest to projekt unijny, w którym szczegółowo rozpisane są kwoty konkretnych wydatków w szkołach, m.in. 400 000 złotych przeznaczone zostanie na pomoce dydaktyczne/pracownie, dodatkowe zajęcia, staże, szkolenia.

Pan Adam Knapik objaśnił, iż nie ma uwag co do zasadności wypłacenia podwyżek, choć zgadza się ze stanowiskiem Pani Przewodniczącej. Zaznaczył jednak, że mówienie, iż Powiatu nie stać na podwyżki jest błędne, gdyż Zarząd Powiatu przedkładając propozycję zmian w budżecie pokazał, że możemy wydać 4 600 000 złotych na podwyżki. Uważa, że nie należy mówić, że musimy dołożyć każdemu pracownikowi 500 zł brutto- musimy dołożyć tym, którzy nie mają najniższej krajowej. Warto zatem zastanowić się, czy w ramach Funduszu Płac dołożyć 500 zł do podstawy również tym, którzy zarabiają np. 10 000 złotych i czy nie lepiej wypłacić pewnej kwoty w takiej formie, że kiedy pracownik będzie przechodził np. na emeryturę to od zwiększonej stawki nie naliczać odpraw.

Pan Roman Witt podkreślił, iż nie jest to takie proste z tego względu, że jeżeli chcemy wprowadzić tak rozbudowany system składowych pensji musi być osoba, która będzie się czymś takim zajmowała. W przypadku kontroli trzeba będzie wykazać, za co pracownicy otrzymują comiesięczne nagrody.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, że kwestia wynagrodzeń i ich wzrostu jest kompetencją Starosty, a Rada przyznaje tylko kwotę w budżecie i algorytm- tj. 500 zł brutto na osobę. W tej chwili nie decydujemy o tym, ile Pani Starosta przyzna i w jaki sposób. Następnie zapytała, czy była przeprowadzana analiza liczby pracowników, którzy są poniżej minimalnej płacy i ile do dnia 1 stycznia takich osób było.

Pani Barbara Studzińska odparła, że takich pracowników, którzy są poniżej minimalnej krajowej nie ma, a najbliżej tej kwoty są osoby z obsługi, kierowcy, pracownicy techniczni.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że w całym Starostwie Powiatowym pracuje ok. 10 takich osób, a najwięcej jest w szkołach czy na usługach.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wskazała na jedno z narzędzi- w momencie, gdy na emeryturę odchodzi pracownik z wieloletnim stażem (a najczęściej są to osoby, które mają stosunkowo wysokie uposażenia z racji przepracowanych lat) wiadomo, że pojawia się przestrzeń na oszczędności, ponieważ nową osobę nie przyjmie się z takim współczynnikiem jak osobę, która odchodzi na emeryturę. Są to oszczędności, które Pani Starosta ma możliwość manewrowania w ciągu roku na ew. pokrycie wynagrodzeń.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że w przypadku naboru na stanowiska kierownicze zatrudnionym osobom należy zagwarantować wynagrodzenie zgodne ze sprawowanym stanowiskiem.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zgodziła się z tą wypowiedzią i dodała, że kwestie wynagrodzeń kształtują regulaminy płacowe przyjęte w formie aktów wewnętrznych.

Pan Brunon Han nawiązując do ostatniego etapu remontu drogi Osie-Warlubie, którego całkowity koszt wynosi ok. 4 200 000 złotych zapytał, skąd zostanie pozyskane 2 000 000 złotych.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że 2 100 000 złotych jest z Rządowego Funduszu Dróg, zaś na drugie tyle złożony został wniosek do Funduszu Leśnego.

Pan Brunon Han dopytał więc, czy udział Powiatu jest zerowy i uzyskując twierdzącą odpowiedź zapytał, jaka jest szansa na pozyskanie tych środków.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg wniosek ten jest na liście podstawowej, natomiast w Funduszu Leśnym jest w trakcie rozpatrywania.

Pan Adam Knapik upewnił się, że Województwo sfinansuje tą przebudowę.

Pan Dariusz Woźniak potwierdził, że chodzi o przedostatni odcinek drogi.

Pan Adam Knapik zapytał, czy w przypadku oświetlenia LED kwota 350 000 złotych jest kwotą, którą Powiat założył, że wyda.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że jest to założenie. Z funduszu geodezyjnego w pomieszczeniach geodezyjnych wymieniane było oświetlenie dlatego na tej podstawie można szacować koszt.

Pan Adam Knapik dopytał, czy są założenia odnoście przerobienia na nową instalację oświetleniową, czy jest to tylko kwestia wymiany lamp.

Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że nastąpi wymiana lamp włącznie z oprawami.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poinformowała, iż w Energa Operator przeprowadzany był audyt w kilku dziedzinach- m.in. jeden z projektów zakładał wymianę wszelkiego rodzaju oświetlenia w budynkach administracyjnych oraz budynkach terenowych. Koszt wymiany oprawy oświetleniowej wynosił prawie 30% w stosunku do wymiany samego źródła światła, dlatego wystarczy zmienić system startowy dzięki czemu dojdzie do zmniejszenia kosztów rocznych o 29%.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

a) udzielenia pomocy finansowej Gminie Bukowiec,

b) udzielenia pomocy finansowej Gminie Świekatowo,

(przedstawiane materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.01.2023 r.).

Pani Iwona Manys zwróciła uwagę, iż nie ma wskazanych miejscowości, w których mają powstać ścieżki rowerowe.

Pan Dariusz Woźniak odparł, iż w umowie będą konkretnie wskazane ścieżki- w Świekatowie jest to ścieżka Świekatowo-Zalesie Królewskie, zaś w Bukowcu jest to ścieżka Bukowiec-Przysiersk.

 

 

Do pkt. 2

Pan Brunon Han odczytał projekt planu pracy Komisji Infrastruktury i Gospodarki na 2023 rok i wobec braku uwag i propozycji przeszedł do procedury głosowania.

Następnie Komisja Infrastruktury i Gospodarki jednogłośnie, 9 głosami za podjęła Uchwałę nr 23/23 w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji na 2023 rok w wersji stanowiącej załącznik do protokołu.

Do pkt. 3

Pan Andrzej Kowalski poprosił, aby ew. propozycje do planu pracy Rady Powiatu na 2023 rok, który został przesłany Radnym zgłaszać wcześniej. Następnie z niepokojem zwrócił uwagę na zły stan 2 dróg powiatowych: tj. droga Drzycim-Plewno oraz trasa na docinku od Tlenia przez Osie do Krąplewic.

Pani Angelika Macura odnosząc się do dyżurowania aptek na terenie Powiatu Świeckiego zadała pytanie, czy rozważane było przeprowadzenie rozmowy z Prezesem Apteki Słonecznej z uwagi na fakt, że zostanie podjęta uchwała, na którą nie mamy później wpływu. Z komentarzy mieszkańców wynika, że te apteki, które miały mieć dyżur nie dyżurowały, wobec tego byli oni zmuszeni jechać po leki do innego miasta. Powołując się na odpowiedź na jej zapytanie, w której wskazano na propozycję ze strony Powiatu, aby Apteka Słoneczna pracowała całodobowo corocznie zaproponowała, aby za porozumieniem stron zmienić warunki umowy. Nie sądzi, iż nie znajdzie kilkoro magistrów farmacji do pełnienia dyżurów tylko w weekendy i święta, a są to tylko dobre chęci i Powiat może być pionierem w tej kwestii i mieć faktyczną satysfakcję. Powiedziała, że 3 apteki nie wywiązują się z przyjętego harmonogramu, dodatkowo  Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny nie zajął stanowiska w tej sprawie, a Prezes Pomorsko-Kujawskiej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy poinformowała, że nie ma wpływu.

Pani Barbara Studzińska uważa, że mamy bardzo klarowny system sprawowania dyżurów przez apteki w Świeciu, a zgodnie z informacjami 5 aptek stosuje się do harmonogramu. Przypomniała, że do Powiatu należy ustalenie godzin otwarcia aptek. Apteka Słoneczna, o której mowa stosuje się do rozkładu dyżurów, natomiast inne ignorują nasze przepisy. Dodała także, iż otrzymała informację, że Nadzór Farmaceutyczny wszczął postępowanie wobec aptek, które uchylają się od harmonogramu pełnienia dyżurów.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, iż ma do czynienia z podmiotami prowadzącymi kilka spółek, które mają po kilkanaście aptek w województwie pomorskim- dziwią się oni, że Nadzór Farmaceutyczny nie odebrał koncesji tym aptekom, które nie stosują się do rozkładu dyżurów całodobowych. Wyjaśniła, że zabierając koncesję apteka nie otrzyma już pozwolenia na to samo miejsce, ponieważ nowa Ustawa Prawo Farmaceutyczne stanowi o zakazie otwierania drugiej apteki w odległości mniejszej niż 500 m.

Pani Barbara Studzińska uznała, że Nadzór Bydgoski jest bardzo liberalny w tej kwestii, a problem ten występuje w całym kraju. Powiedziała, że uchwalając prawo miejscowe i publikując uchwałę Rady Powiatu apteki powinny ją przestrzegać.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska podkreśliła, że Prawo Farmaceutyczne nakłada obowiązek prowadzenia działalności gospodarczej w danym miejscu tylko i wyłącznie spółkom komandytowym, spółkom jawnym bądź spółkom cywilnym, a więc żadne inne podmioty nie wchodzą w grę. Drugi wymóg, o którym apteki doskonale wiedzą polega na tym, iż nie można mieć więcej niż 6 punktów, a apteki omijają ten przepis w ten sposób, że działają na zasadzie wymiany kapitału.

Pan Roman Witt przypomniał o długim czasie oczekiwania na wprowadzenie zmian w Prawie Farmaceutycznym. Zastanawia go zapis, w którym określono czas otwarcia aptek do godziny 23, a później zostawiano to Powiatowi, bez wcześniejszych analiz, dlaczego jest taka a nie inna godzina.

Pani Barbara Studzińska wyraziła opinię, iż prawdopodobnie wynika to z analizy i obserwacji sprzedaży leków w nocy. Otwarcie aptek do godziny 23 będzie finansowane przez NFZ, a jeżeli powiat zdecyduje się na dyżury całodobowe będzie musiał za nie płacić.

Pani Iwona Manys skupiła uwagę na 3 bardzo niebezpieczne przełomy drogowe, które znajdują się na trasie Pruszcz-Niewieścin. Mimo, że droga ta została odciążona jeśli chodzi o ruch, zapadł się tam asfalt, kiedy to usuwano drzewa wraz z korzeniami i nie zrobiono podbudowy, która zniwelowałaby osiadanie jezdni. Ze względu na spore niebezpieczeństwo warto byłoby się tym zająć.

Pan Adam Knapik powracając do tematu aptek przypomniał, że mieliśmy 2 lata temu wynegocjowany bardzo dobry układ z aptekarzami polegający na otwarciu aptek do godziny 24. W tej chwili jako strona jesteśmy dla nich mało wiarygodni, ale nie z naszej winy tylko z winy Wojewody.

Pani Iwona Manys podkreśliła, że nie mamy na to wpływu. Zweryfikowaliśmy otwarcie aptek w innych powiatach naszego województwa, gdzie stosowano różne interpretacje prawa.

Pan Roman Witt poruszył temat zmiany programu w szkołach dot. przywracania przysposobienia obronnego i strzelectwa. Powiedział, że do gminy wpłynęło pismo związane z możliwością pozyskania środków na strzelnicę, dlatego uważa, że warto się nad tą kwestią pochylić.

Pan Adam Knapik powiedział, że w Świeciu powstanie strzelnica- z programu jest przeznaczone 2 000 000 złotych na Powiat.

Pan Roman Witt wskazał, że chodzi o zupełnie inną sprawę- wpłynęło pismo dot. utworzenia strzelnicy w każdym powiecie, w którym można pozyskać środki w różnych układach, np. na strzelnicę wirtualną, na którą można uzyskać od 200 tys. do 4 mln. Jak na razie nie ma żadnej informacji, że w Świeciu ma powstać strzelnica- prowadzone są tylko rozmowy podmiotu prywatnego/komercyjnego i nie ma to nic wspólnego z tym programem.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że rozmawiała już na temat zasad tego programu ale nie kojarzy, aby takie pismo do wpłynęło do Powiatu.

Pan Roman Witt objaśnił, że program zakłada dofinansowanie 200 000 złotych na strzelnice laserowe, które wydają się najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla szkół. Rozmawiał na ten temat z Panem Skarbnikiem i zasugerował przeznaczenie pomieszczeń po byłej Straży Pożarnej. Jeżeli chodzi o wyposażenie uważa, że zmieścilibyśmy się w kwocie 50 000 złotych, natomiast 150 000 złotych byłyby to pieniądze, które można byłoby pozyskać na remont. Warunkiem jest jednak zapewnienie 20% udziału własnego.

Pan Brunon Han zauważył, że jest mowa o jednym punkcie na cały Powiat, a więc może on powstać np. w gminie Osie czy Jeżewo.

Pan Roman Witt wyjaśnił, że jego propozycja wynikała bardziej z faktu, że taka lokalizacja byłaby najbliżej naszych szkół. Szkoły średnie znajdują się w Nowem i Świeciu, dlatego warto szukać miejsca w tych rejonach.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska jako przykład wskazała na miejscowość Plaskosz, w której znajduje się 5 strzelnic, w tym również strzelnica automatyczna, gdzie szkoli się m.in. Państwowa Straż Pożarna czy Komenda Główna Policji.

Pan Roman Witt zauważył, że wiązałoby się to z koniecznością wyjazdu.

Pan Brunon Han stwierdził, że kwestię tą można zasugerować Panu Zbigniewowi Semrau, aby zainteresował się tym tematem. W przypadku powstania strzelnicy należy dysponować pomieszczeniem, które będzie spełniać odpowiednie wymagania, dlatego zgadza się z propozycją Radnego Witta.

Pan Andrzej Kowalski nawiązując do wypowiedzi Pani Angeliki Macury poprosił Panią Starostę, aby w tym roku mocno „przyłożyć” się do sprawy aptek i wymusić na służbach, które opiniują naszą uchwałę działania w tej kwestii.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

Przewodnicząca

Komisji Polityki Finansowej

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

(Brunon Han)

 

Informacje

Rejestr zmian